V dnešní době se pro označení finančních produktů používají nejrůznější pojmy. Některé jen krátkodobě, některé se udrží i na dlouhá léta. Mezi ně rozhodně patří i mikro-půjčka, mini-půjčka, malá půjčka. Co vlastně znamenají? Co značí? Co si pod nimi představit? A jaká je jejich správná interpretace? Na to vám odpovíme právě zde. Nebudeme otálet, jdeme na to.
Mikro-půjčka a její příklady
Jasná a daná definice mikro-půjčky neexistuje. Jedná se zkrátka o velmi, velmi, velmi malou půjčku, kterou budete splácet velmi krátkou dobu. Pokud bychom uvedli naše slova do praxe, jedná se o půjčku v řádech stovek korun se splatností maximálně do jednoho měsíce.
Takovou půjčku najdete například u společnosti:
Samozřejmě se mohou její parametry lišit a trochu měnit firma od firmy, ale takto by se dala mikro-půjčka jednoduše definovat.
Mini-půjčka není mikro-půjčka?
Přesouváme se k dalšímu pojmu, a to k mini-půjčce. Opět neexistuje žádná jednotná definice, která by jasně označovala tento typ půjčky. Ani u nabídky samotných společností není jednoduché přesně lokalizovat, co mini-půjčka je a co už není. Selským rozumem ale můžeme jednoznačně usoudit, že mini-půjčka je o trochu větší a delší než mikro-půjčka. Mini-půjčka se pohybuje v řádech tisíců, maximálně do 10 000 Kč, s dobou splatnosti v řádech týdnů, maximálně ale 6 měsíců.
Takovou půjčku si můžete sjednat například u společnosti:
Malá půjčka
Posledním pojmem, který se k tomuto výčtu váže, je malá půjčka. Ta již neznačí žádný určitý typ půjčky, ale zkrátka malou individuálně pojatou půjčku. Pro někoho může být malá půjčka 500 Kč na 10 dnů, pro jiného 20 000 Kč na půl roku a pro někoho 500 000 Kč na 5 let. U malé půjčky proto nelze nijak kvantifikovat, o jakou půjčku se vlastně jedná, ale je to zkrátka taková půjčka, kterou jako malou vnímáte vy sami. Sjednat si ji můžete prakticky u všech soukromých i bankovních společností.