Co to znamená RPSN

Co je to RPSN?RPSN je roční procentuální sazba nákladů. Jedná se o významný parametr, který byste měli zohlednit při sjednání půjčky či úvěru, jelikož zcela zásadně rozhoduje o jeho výhodnosti. RPSN posuzujte hned vedle úrokové sazby. Možná má dokonce i větší vliv než samotný úrok. Bohužel banky i soukromí poskytovatelé často zvýrazňují pouze úrokovou sazbu a na roční procentuální sazbu nákladů se již zapomíná.

Co vše zahrnuje RPSN

Roční procentuální sazbu nákladů tvoří kromě úroků také poplatky. A že jich někteří poskytovatelé účtují opravdu značné množství. Taková půjčka pak může mít i velmi nízkou úrokovou sazbu, ale přesto pro vás bude drahá. Jaké nejčastější poplatky se tedy v praxi v souvislosti s úvěry využívají?

  • poplatek za sjednání úvěru
  • poplatek za uzavření úvěrové smlouvy
  • poplatek za správu úvěru
  • poplatek za vedení úvěrového účtu
  • poplatek za první navýšenou splátku
  • poplatek v podobě pojištění

Tyto poplatky mohou být účtovány měsíčně, ročně nebo i jednorázově ke sjednání úvěru. RPSN se ale rozpustí do celého roku. Jelikož většina sjednávaných půjček je spíše dlouhodobého charakteru, může si pak dlužník udělat lepší představu o tom, kolik vlastně bude muset poskytovateli zaplatit peněz.

RPSN ze zákona

Roční procentuální sazbu nákladů mají povinnost uvádět pouze poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, což jsou úvěry v rozmezí od 5 000 do 1 880 000 Kč. Netýká se tedy přímo malých mikropůjček nebo naopak hypotečních úvěrů. Neznamená to však, že byste si ji nemohli vyčíslit nebo její vyčíslení požadovat po poskytovateli úvěru. Jestliže u spotřebitelského úvěru věřitel RPSN nezveřejní a nebude ho chtít poskytnout, tak se úvěr úročí diskontní sazbou ČNB. Jelikož je pro dlužníka výhodnější, tak k těmto situacím v drtivé většině případů nedochází.

Výhodný nebo nevýhodný úvěr

RPSN je dnes hlavním ukazatelem výhodnosti a ceny úvěru. Pokud si srovnáváte více konkurenčních nabídek, určitě byste s ním měli pracovat. Je samozřejmé, že cena úvěru není často úplně tím rozhodujícím faktorem. Můžete totiž zvolit záměrně i dražší úvěr, když jeho poskytovatel nabízí lepší služby a servis.

K takovéto volbě by však mělo dojít vždy cíleně. Rozhodně byste neměli zvolit daný úvěrový produkt, protože jste se domnívali, že pro vás bude výhodnější. RPSN lze spočítat nejen ročně, ale také měsíčně nebo týdně (podobně jako úrokovou sazbu).

Přehled půjček zde →

5 z 5 - (12 hlasů)