Peníze vám svobodu dají i vezmou

Výplata - dar - výhra - půjčka - vše souvisí - foto finančně spokojená rodina

Svoboda rozhodování, svoboda mysli, svoboda snů, svoboda života. Přesně tak by se dal popsat život, jaký si pod pojmem “dostatek peněz” nejspíš všichni představíme. Je tomu ale skutečně tak?

Jelikož jsme si položili tuto otázku, tak už asi tušíte, že tomu takto nejspíš nebude. Ale jak to? Mohou peníze skutečně svobodu brát? Odpověď najdeme ve zdroji financí.

1. Výplata

Řádně vydělané peníze ještě nikdy nikomu svobodu nevzaly. Tyto peníze jste si zasloužili, odvedli jste pro ně kus poctivé práce a rozhodně si je můžete užít dle libosti. Jen občas zapomínáme na jejich hodnotu a pak to končívá finančními problémy a komplikacemi.

2. Dar

Jak se říká: “Darovanému koni na zuby nehleď.”, tak ani na darovaných penězích chyby nehledejte. Asi jste je nedostali jen tak od neznámého cizince na ulici, takže předpokládáme, že je jejich darování čistě přátelským gestem. Užijte si je opět dosytosti, a to ideálně společně s jejich dárcem. Osamělé spotřebování by bylo příliš sobecké a ve výsledku smutné.

3. Výhra

Výhra v loterii či v nějaké soutěži je vždy radostnou událostí. Z obyčejného života může z minuty na minutu stvořit snový život, o jakém jste vždy snili. Přesto, že je velmi malá pravděpodobnost, že se to poštěstí zrovna vám, nikdy neříkejte nikdy. Ruka štěstěny může ukázat i na vás. Pak ovšem pamatujte na svou svobodu. V tomto případě vám totiž peníze skutečně mohou kus osobní svobody vzít. Povinnosti, strach, bezpečí, ochrana. To jsou najednou slova, která začnou ve vašem slovníku hrát prim.

4. Půjčka

A nakonec nesmíme zapomenout ani na půjčku. Ta v našem výčtu zdrojů financí hraje podstatnou leč zvláštní roli. Nejedná se totiž ani o dar, ani o výhru a ani o výplatu. Je to zkrátka svébytný zdroj financí, který má také své vlastní účinky na váš život. Svobodu s ní neztratíte kvůli získaným penězům, ale kvůli následnému splácení. A čím delší dobu splácení zvolíte, tím delší bude období nesvobody. Proto raději už na začátku sáhněte po krátkodobé půjčce, jakou najdete například u zaplo.cz, Plus Půjčka, SMS credit nebo Everyday+.

Pokud bychom se tedy vrátili na začátek k našemu citátu, určitě bychom neřekli, že samotné peníze berou svobodu, ale povinnosti, které se k jejich získání váží.

5 z 5 - (2 hlasy)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *