Důvody, proč si nepůjčovat od svých známých

Žena co neplatí své závazky v rodině - ilustrační foto

Na začátek by bylo dobré zmínit pár českých pořekadel. „Nepůjčit – krátká nepříjemnost, půjčit – dlouhá nenávist.”, „Kamarády buďme, ale dluhy si plaťme.”, „Pokud si chcete zničit dlouho budované rodinné vztahy, není nic lepšího, než si mezi sebou půjčit peníze”. To je jen malá hrstka mouder, které kdysi kolovaly mezi našimi babičkami, ovšem musíme jim dát za pravdu, stále platí.

Kamarádská či rodinná půjčka nese řadu výhod, kde se mezi hlavními tyčí osvobození od úroků a poplatků. Ovšem má to i své úskalí, a ty vám nyní objasníme.

Zapomenutá půjčka

Na rodinné a kamarádské půjčky se snadno zapomíná. Buď dlužník zapomene omylem nebo záměrně a váš známý může na své peníze čekat dlouhé týdny, měsíce nebo dokonce roky. Možná se vám párkrát připomene, pak je mu ale hloupé svou výzvu neustále opakovat. Půjčené peníze dlouze oželí, ale s nimi i váš vztah. Bude mít na paměti, že se jednou spálil a s takovým člověkem nebude chtít nadále komunikovat.

Takže si dávejte dobrý pozor. Vám se možná na krátkou chvíli uleví, že se přátelská půjčka stala dobročinným darem, ovšem po čase vám dojde, že jste zaplatili větší cenu než pár úroků z prodlení.

Čtěte také: Každý čtvrtý Čech doplatil na půjčku příbuzným

Půjčení peněz není povinností

Spousta lidí bere rodinnou či přátelskou půjčku za samozřejmost, tak to ovšem není. Půjčení peněz je projevem dobré vůle, ne zákonnou povinností. Pokud vám přítel či známý nepůjčí, máte mu to za zlé a už je oheň na střeše. A hádky o penězích jsou ty nejhorší. Může se stát, že se s danou osobou rozejdete skutečně ve zlém.

Přítel může ztratit vše

Peníze z půjčky ihnedPokud máte problém dosáhnout i na nebankovní půjčky bez registru, tak se nejspíš obrátíte na své přátele. Pokud ovšem patříte do škatulky problémových neplatičů, tak z vás váš známý těžko bude dolovat vypůjčené peníze, jelikož na vás nebude mít žádnou páku ve formě smlouvy. Dejte si pozor, jen kvůli vám může váš přítel přijít o sumu peněz, která mu může chybět v tíživé životní situaci a může se stát, že ztratí i střechu nad hlavou. Přece nechcete být strůjcem jeho problémů.

Jak to tedy vyřešit?

Není nutné si půjčovat peníze na zbytečnosti. Využijte půjčky pouze v krajních případech. Pokud máte problém s poskytnutím bankovní půjčky, obraťte se na nebankovní subjekty. Všechny náležitosti vyřídíte online, vyberete si druh půjčky, který vám nejlépe sedí, a peníze můžete mít už ten den na účtě. Hlavně mějte na paměti, že půjčka v rodině vás může stát více než jen pár tisícovek.

Čtěte také: Seznamte se. 3 půjčky, které s vámi budou kamarádit

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *