Jak se finančně vyrovnat s dovolenou

Peníze na dovolenou

Dovolená pro většinu lidí souvisí s velkým utrácením. Ať už cestujete autem nebo letadlem, jedete na vlastní pěst nebo s cestovní kanceláří, plánujete dovolenou strávit v Čechách či v zahraničí, jedná se o nemalý zásah do rodinného rozpočtu. Obzvlášť pokud máte děti, splácíte hypotéku nebo i další půjčky či úvěry, je dovolená zásadní investicí. Co dělat, abyste se z ní nemuseli ještě několik následujících měsíců finančně vzpamatovávat?

Půjčka na dovolenou – je to řešení?

Ne každý je schopen na dovolenou ušetřit dostatek finančních prostředků. Pěkná rodinná dovolená v zahraničí vás může vyjít třeba na 50 000 Kč. I když si říkáte, že byste tyto peníze mohli využít nějak jinak a lépe, potřebujete si odpočinout a chcete strávit chvilky pohody se svými blízkými.

Dovolenou můžete financovat z vlastních zdrojů nebo si na ni vypůjčit. Samozřejmě, pokud máte dostatečné úspory, je situace ideální. Když ne, peníze si lze půjčit. Vyberte si však k tomu vhodný produkt, který má neúčelové čerpání a příznivou úrokovou sazbu. Nepůjčujte si zbytečně mnoho peněz a vždy se snažte alespoň část nákladů uhradit z vlastních úspor.

Ušetřete konsolidací

Pokud jste si na dovolenou vzali samostatnou půjčku, můžete ji, až se vrátíte domů, zkonsolidovat. Než mít zvlášť půjčku na domácnost, na nový vůz, na spotřebitelské výdaje a na dovolenou, je lepší využívat jeden produkt. A to z mnoha důvodů.

Když máte půjček hodně, spíše zapomenete na splátku. Administrativní náklady na takovou půjčku jsou u vás vyšší, protože hlídáte několik produktů. Rostou i další náklady, protože každá společnost vám za půjčku účtuje poplatky. Vyplatí se proto konsolidovat, jakmile je to možné. Třeba ihned po návratu z dovolené.

Hlídejte si výdaje a spořte

Po dovolené zbytečně neutrácejte. Ba naopak, snažte se peníze šetřit, abyste se co nejrychleji dostali z finanční ztráty, kterou vám dovolená způsobila. Pokud máte sjednanou půjčku, pokuste se ji splatit předčasně. Zaplatíte pak méně peněz na úrocích a vypůjčení peněz vás nevyjde tak draho.

Každá půjčka je potenciálním zdrojem problémů a komplikací. Může se totiž stát, že si ji najednou nebudete moci dovolit splácet a dostane vás proto do velkých problémů. Abyste se takové situaci vyhnuli, sledujte pravidelně své výdaje a veďte jejich evidenci. S takto důkladným přístupem pak snáze ušetříte i na další dovolenou, kterou podniknete třeba zase za rok.

Zvyšte své příjmy

Máte dostatek volného času? Jste na mateřské či v důchodu? Abyste se rychleji dostali z finanční ztráty, můžete si najít krátkodobý přivýdělek. Zamyslete se nad optimalizací daňových odvodů, nechte se zaměstnat na výhodnější smlouvu nebo si v práci řekněte o více peněz. Stejně tak se můžete poohlídnout po jiném zaměstnání – pokud máte pocit, že to současné nestačí na vaše výdaje a že byste mohli být v práci lépe finančně ohodnoceni.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *