Češi přeplácejí své půjčky

Čtení smlouvy - ilustrační foto

Přišli jste domů unavení z práce a není nic, po čem byste toužili víc, než pár minut u televize s dobrou večeří. Během sledování vašeho oblíbeného pořadu se co 20 minut zjeví reklama na bankovní půjčku. Ze všech stran na vás křičí „Půjčka bez poplatků, půjčka bez poplatků” a vy si říkáte „No to je naprosto skvělé”.

Jako omámení zvedáte telefon a domlouváte si schůzku s bankéřem, abyste druhý den mohli podepsat nejnevýhodnější půjčku vašeho života. Sice jste se během podpisu ujistili, že úroková sazba je natolik výhodná, že by to jen blázen nebral, ale s tou výhodností, to bude přece jenom trochu jinak.

Možná jste se pořádně nepodívali na malé číselko se zkratkou RPSN. Až po podepsání smlouvy a rychlém kontrolním čtení v klidu domova zjistíte, že jste se dopustili velkého omylu. To velké číslo, které na vás z rohu smlouvy křičí, vás oslepuje a vy pomalu upadáte do mdlob. RPSN 45 %? Vítejte ve světě půjček.

Lákavé reklamy

Reklamy, které vás lákají na téměř nulové úrokové sazby, jsou krásným lákadlem pro důvěřivce a finančně negramotné jedince. Pokud si chcete být opravdu jistí, vezměte si smlouvu před podepsáním domů a pečlivě si ji prostudujte. Nezaměřujte se pouze na úrokovou sazbu, ale pozorně monitorujte další poplatky, které při uzavření smlouvy vzniknou.

Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplynulo, že pětina Čechů posuzuje výhodnost úvěru dle měsíční výše splátek. Tento předpoklad je však velmi krátkozraký, v takovém případě dlužník mnohonásobně svou půjčku přeplatí.

Jaké je řešení?

Jedno z nejlepších řešení je refinancování úvěru, získáte tím výhodnější RPSN, úrok a eventuálně také podmínky splacení. Pokud svou půjčku převedete jinam, tak vám banka nebo nebankovní společnost splatí váš starý úvěr a vystaví vám nový, sníží se vám tím měsíční splátka a neprodlouží se doba splácení.

Pokud máte půjček více, tak refinancování není tou nejlepší volbou, zkuste raději sloučení půjček. Vyhnete se tak spoustě poplatků a budete mít lepší přehled o svých financích. Jediná nevýhoda je, že můžete ve výsledku dost přeplatit, proto je dobré si tento rok dostatečně promyslet.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *