Má refinancování půjček za současné situace smysl?

Pokud máte stávající bankovní nebo nebankovní půjčku, možná vás překvapí, že nemusíte nutně zůstat u stávajících podmínek půjčky, které jste si sjednali. Možná budete moci refinancovat svou osobní půjčku, stejně jako můžete refinancovat hypotéku.

Refinancování vyžaduje určité úsilí, protože budete muset požádat o novou půjčku, kterou použijete na splacení té staré. Za určitých okolností se vám to však může vyplatit. Abyste se mohli rozhodnout, zda má refinancování bankovní či nebankovní půjčky smysl, položte si tyto klíčové otázky.

1. Kolik ještě dlužíte na své půjčce?

Refinancování půjčky může trvat dlouho, protože vyžaduje podání žádosti, poskytnutí finančních údajů a čekání na schválení. Vyžaduje také určité úsilí, protože budete muset nejprve získat finanční prostředky z nové půjčky a poté je použít na splacení stávajícího dluhu.

Pokud nedlužíte na stávající půjčce příliš mnoho peněz, nemusí se refinancování vyplatit. Možná se místo toho budete chtít soustředit jen na to, abyste si zvýšili splátky za svůj úvěr a co nejdříve ho splatili.

2. Jaká je vaše současná úroková sazba?

Úrok je náklad, který platíte za půjčku. Prakticky nikdy nemá smysl zvyšovat úrokovou sazbu, kterou platíte za svůj dluh. Výjimky představuje, pokud si můžete dovolit platit měsíční splátky současné půjčky nebo pokud nemáte půjčku s proměnlivou úrokovou sazbou a neobáváte se, že se sazby během doby splácení zvýší.

Chcete-li se rozhodnout, zda byste měli nyní svůj úvěr refinancovat, musíte vědět, jaká je vaše současná sazba a zda se může změnit. Shromáždění těchto dvou informací vám pomůže informovaně se rozhodnout, zda refinancovat. Můžete je zjistit nahlédnutím do svých původních úvěrových dokumentů nebo dotazem u svého věřitele.

3. Můžete získat úvěr s nižší úrokovou sazbou?

Jakmile znáte úrokovou sazbu svého současného dluhu, porovnejte ji se sazbou, na kterou byste se mohli kvalifikovat u refinančního úvěru. Pokud máte lepší finanční bonitu než v době, kdy jste si půjčovali poprvé, nebo pokud jste si původně brali půjčku v době, kdy byly sazby vyšší, pak můžete získat novou půjčku s nižší sazbou.

Pokud se vám s novým refinančním úvěrem podaří snížit úrokovou sazbu vašich současných půjček, je to silný argument ve prospěch refinancování. Snížením sazby, kterou platíte, půjde méně vašich těžce vydělaných peněz na úroky. Každá splátka bude mít za následek, že více peněz půjde na umoření jistiny, čímž se rychleji sníží zůstatek vaší půjčky.

Mějte však na paměti, že v roce 2022 došlo k navýšení základní úrokové sazby České národní banky na nejvyšší hodnotu v 21. století. Od této sazby se přitom odvíjejí úroky nových úvěrů. Je tak méně pravděpodobné, že při refinancování dosáhnete na podobně výhodné sazby jako máte v současnosti, pokud se tedy výrazně nezlepšila vaše finanční situace či bonita, od které se úrokové sazby půjček také odvíjejí.

4. Jak dlouho vám zbývá do splacení úvěru?

V neposlední řadě je třeba zvážit zbývající dobu splácení vašeho současného úvěru a porovnat ji s dobou splácení jakéhokoli úvěru na refinancování, o kterém uvažujete.

Pokud vám nezbývá mnoho času na splacení stávajícího úvěru, pak by refinancování mohlo ve výsledku znamenat, že si dobu splácení prodloužíte. Delší doba splácení znamená, že budete déle platit úroky. To může vést k vyšším celkovým nákladům, i když u refinancovaného úvěru získáte nižší úrokovou sazbu.

Zvážíte-li všechny tyto čtyři otázky, můžete se rozhodnout, zda se vám refinancování osobní půjčky vyplatí tím, že vám ušetří peníze – nebo zda se vám to vymstí. Chcete se rozhodnout správně, a proto nezapomeňte pečlivě prozkoumat své možnosti, než se za současné situace na úvěrovém trhu pustíte do refinancování.

Nejlepší osobní půjčky na AkutniPůjčka.cz

Tým AkutníPůjčka.cz prověřil trh, aby vám přinesl užší seznam nejlepších poskytovatelů osobních půjček. Ať už chcete rychleji splatit dluh snížením úrokové sazby, nebo potřebujete nějaké peníze navíc na velký nákup, srovnání půjček vám pomůže dosáhnout vašich finančních cílů. Kliknutím sem získáte kompletní přehled o nejlepších půjčkách.

4.9 z 5 - (13 hlasů)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.