Revolvingový úvěr: co to je, jak funguje a pro koho je vhodný

Kreditní karty zná téměř každý. Jedná se o typ úvěru umožňující opakované čerpání finančních prostředků. A právě v tom spočívá základní účel i princip revolvingového úvěru, který na rozdíl od klasické spotřebitelské půjčky není nutné využít okamžitě, ale může posloužit i jako finanční rezerva.

Co je to revolvingový úvěr

Nejrozšířenějším typem úvěru je běžný spotřebitelský úvěr. Úspěšný žadatel o půjčku obdrží peníze v hotovosti na ruku nebo bezhotovostně ihned na svůj bankovní účet a peníze využije dle své potřeby. Půjčku poté klient splácí prostřednictvím pravidelných měsíčních splátek na ve smlouvě uvedený bankovní účet poskytovatele.

Revolvingový úvěr funguje na jiném principu. Nabízí možnost půjčku nevyužít okamžitě, ale poskytnuté finanční prostředky využívat buď najednou, postupně po částech nebo vůbec a ponechat si peníze jako zálohu. Úvěr poté klient splácí průběžně dle výše vyčerpaných prostředků. Neustále tak trvá možnost úvěr využívat dokola bez nutnosti žádat o novou půjčku.

Hlavní výhody revolvingového úvěru

U revolvingového úvěru lze vnímat  hned několik výhod oproti běžnému spotřebitelskému úvěru.

  • Jedná se o opakované využívání finančních prostředků.
  • Úvěrový limit (úvěrový rámec) je možné po souhlasu poskytovatele navýšit.
  • Neustálá finanční rezerva.
  • Revolvingový úvěr lze splácet pravidelně, ale také naráz bez rizika sankcí. Není stanovena pevná výše splátek, ale pouze minimální částka.
  • Zejména u kreditních karet se vyplatí využívat bezúročné období.
  • Účtování úroků pouze z vyčerpané částky.

Revolvingový úvěr vs. kontokorent

Nepleťte si revolvingový úvěr s kontokorentem. Oba fungují na podobné principu, jedná se však o odlišné finanční produkty. Kontokorent je vázán k osobnímu bankovnímu účtu, kdy umožňuje sáhnout do mínusu, a je vždy neúčelový. Revolvingový úvěr má svůj vlastní účet a navíc bývá účelového rázu.

Jak revolvingový úvěr funguje

Revolvingový úvěr je mnohem jednodušší, než dokola vybavovat nové půjčky, opakovaně dokládat příjmy a podepisovat další smlouvy. Revolvingový úvěr se sjedná pouze jednou a poté už je na klientovi, jak poskytnuté finanční prostředky využívá a splácí.

Klient tedy musí využité prostředky splácet, aby je mohl zase opakovaně využívat. Je však na něm, zda úvěr využívá pravidelně každý měsíc nebo pouze v případě potřeby. Je také na něm, zda vyčerpané prostředky splácí postupně nebo jednorázově.

Jak probíhá splácení revolvingového úvěru

U revolvingového úvěru není stanovena ani pravidelná splátka, ani pevné výše půjčky. Klient je povinen pouze každý měsíc zaplatit minimální splátku. Zpravidla se jedná o ve smlouvě stanovené procento z vyčerpané částky.

Minimální splátka je však povinná pouze tehdy, pokud je úvěr čerpán. Úrok se navíc počítá pouze z prostředků, které klient využil, nikdy ne z celé výše poskytnutého revolvingového úvěru. Není-li úvěr čerpán a to znamená, že má klient k dispozici celou částku, není nutné zaplatit splátku a klient neplatí ani žádné úroky.

Jedinou platbou spojenou s revolvingovým úvěrem tak bývá paušální poplatek za poskytnutí a vedení revolvingového účtu, pokud si jej vybraný poskytovatel úvěru vůbec účtuje.

Pro koho je revolvingový úvěr určený

Kreditní karty založené na principu revolvingového úvěru využívají soukromé fyzické osoby i malí živnostníci, střední podnikatelé a velké firmy. Revolvingové úvěry jsou u podnikatelů vůbec hodně oblíbené jak finanční záloha.

Podnikatelé každý měsíc čekají na uhrazení vystavených faktur a platby často přichází pozdě. Tudíž má pro ně revolvingový úvěr smysl, protože díky němu mají po ruce k dispozici finance potřebné například na zaplacení materiálu, nezbytných zásob, zboží apod.

Na co podnikatelé využívají revolvingový úvěr nejčastěji:

  • na překlenutí období mezi fakturací a splatností pohledávek
  • provozní úvěr (nákup zásob a materiálu)
4.8 z 5 - (17 hlasů)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *