Jak vysoká je ještě výhodná půjčka?

Foto: Finanční poradce radí kolem získání půjčky

Slyšeli jste už někdy informaci, že je lepší si půjčit nižší částku, neboť je to výhodnější? Hledáte si k tomu bližší informace? Zajímalo by vás, co je na tom pravdy? Pak jste tady naprosto správně! I k nám se tato rada dostala a i nás zaujala. Koho taky ne?! A tak jsme pátrali a hledali, až jsme přišli na hodně zajímavý výsledek. Nepřestávejte číst a vše se dozvíte.

Kdy už je půjčka nevýhodná?

Často se v televizi nebo na internetu setkáte s reklamami, které hlásí například „Naše půjčka je nejvýhodnější!”, „Jen u nás najdete tu nejvýhodnější půjčku.”… Takových reklam je přehršel.

Všechny sice propagují jinou půjčku s naprosto diametrálně odlišnými parametry, ale všechny slibují, že právě jejich půjčka je nejvýhodnější. Podíváme se na to tedy čistě pragmaticky. Uvedeme si několik příkladů, které nám v tom udělají jasno.

Příklady půjček od Zonky.cz

K našemu účelu si porovnáme tři půjčky od Zonky.cz. Budeme tím chtít zodpovědět naši základní otázku „Jak vysoká je ještě výhodná půjčka?”. Srovnáme si půjčku ve výši 20 000 Kč, 100 000 Kč a 500 000 Kč. Podle rad, které se mezi lidmi šíří, by měla být půjčka 20 000 Kč nejvýhodnější. Uvidíme, jak tedy náš pokus dopadne.

  1. Budete si chtít půjčit 20 000 Kč na 3 roky a 7 měsíců. V takovou chvíli byste měsíčně spláceli 501 Kč, úroková sazba by činila 3,99 % a celkem byste za tuto půjčku přeplatili 1 940 Kč, tedy 9,7 %.
  2. Budete si chtít půjčit 100 000 Kč na 3 roky. V tomto případě by měsíční splátky činily 2 958 Kč, úroková sazba by byla opět 3,99 % a celkem byste přeplatili 8 480 Kč, tedy 8,48 %.
  3. Nakonec si budete chtít půjčit 500 000 Kč na 2 roky a 3 měsíce. V takovém případě byste spláceli 19 432 Kč měsíčně, úroková sazba by opět činila 3,99 % a celkem byste za tuto půjčku přeplatili 34 636 Kč, tedy 6,9 %.

Čtěte také:
Omezení u půjček, která vám zlomí vaz

Sečteno, podtrženo

Co nám náš příklad ukazuje? Díky našemu příkladu, kdy jsme si srovnali tři různé půjčky od Zonky.cz, jsme zjistili několik důležitých informací:

  • Přeplacená částka s vyšší půjčkou logicky roste.
  • Ovšem to, kolik procentuálně přeplatíte, nesouvisí s výší půjčky, ale s dobou splatnosti. Pokud by totiž platila rada, že čím nižší si sjednáte půjčku, tím bude výhodnější, měla by přeplacená částka vyjádřená v procentech být za první půjčku nejnižší. Tak tomu ale není.
  • Čím déle tedy splácíte, tím více přeplatíte.

Nezáleží tedy na tom, kolik si půjčíte, zda 10 000 Kč nebo 1 000 000 Kč, záleží pouze na tom, jak dlouho danou půjčku splácíte. Čím déle ji budete splácet, tím více ji přeplatíte a tím nevýhodnější tedy bude.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *