Je výhodnější půjčka na půl roku nebo na rok?

Váhání ženy nad půjčkou - ilustrační foto

Často se nás čtenáři ptají, zda je výhodnější půjčka na rok nebo jen na půl roku. Otázka to není jednoduchá, ale dá se na ní jednoznačně odpovědět. A abychom nemluvili pouze o vzdušných zámcích, popíšeme si to pomocí čísel. Začtěte se do následujících řádků, začínáme.

Půjčka na jeden rok – Výhody X Nevýhody

Začneme půjčkou na delší časové období, a to na jeden rok. Její největší předností, oproti půjčce na kratší časové období, jsou nižší splátky. Neplatíte měsíčně tolik, tudíž tolik nezatěžujete svůj rodinný rozpočet. A pokud je toto pro vás nejdůležitější parametr, je asi zbytečné o čemkoliv dalším polemizovat a rovnou můžete sáhnout po jakékoliv půjčce na jeden rok.

Ovšem její obrovskou nevýhodou, oproti půjčce na půl roku, je vyšší přeplacená částka. Pokud si například půjčíte 50 000 Kč u Zonky.cz, při půjčce na jeden rok přeplatíte 2 168 Kč, ale u půjčky na půl roku přeplatíte jen 1 665 Kč. V tomto případě se sice nejedná o vysoké částky, ale jen si představte, kolik to musí činit, když si půjčíte třeba třikrát vyšší částku. To už se bavíme klidně o desítkách tisíc korun.

Půjčka na půl roku – Výhody X Nevýhody

Půjčka na půl roku je tedy výhodnější. Nepřeplatíte takovou sumu a není proto půjčka tak drahá. Na druhou stranu máte ale mnohem vyšší měsíční splátky. Například u stejné půjčky 50 000 Kč od Zonky.cz budete po dobu jednoho roku měsíčně splácet 4 265 Kč, kdežto po dobu půl roku to bude až 8 445 Kč měsíčně. To je přesně 4 180 Kč rozdíl, který může reálně ohrozit váš rodinný rozpočet.

Konečné zhodnocení

Obě půjčky mají tedy něco do sebe. Půjčku na půl roku tolik nepřeplatíte, ale připravte se na vyšší měsíční splátky. Naopak u půjčky na rok nebudou měsíční splátky až tak vysoké, ale počítejte s vyšší celkovou přeplacenou částkou. Záleží tedy pouze na vás, čemu dáte přednost. Ovšem z čistě logického důvodu radíme dát přednost kratším půjčkám, neboť jsou ve své podstatě výhodnější.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *