Konsolidace půjček – Ano nebo Ne?

Konsolidace půjček bez ručitele - ilustrační foto

“Konsolidace půjček je u lidí stále vyhledávanější,” hlásají v posledních dnech novinky a televize napříč celou republikou. Je jasné, že bourají žebříčky v oblíbenosti. Stále více lidí právě po konsolidaci, a to ať už v bance nebo u soukromé společnosti, sahá. Je ale konsolidace skutečně výhodná? A kdy se rozhodně nevyplatí?

Konsolidace půjček je výhodná, ale…

Konsolidace půjček je jednoduše řečeno převedení všech vašich půjček k jednomu subjektu a zajištění si tak výhodnějších podmínek. Ušetřit tak můžete až desítky tisíc korun, a to už se vyplatí. Jenže přece jen existují situace, kdy se vám konsolidace rozhodně nevyplatí.

Máte být ručitel

A to zejména ve chvíli, kdy se máte stát ručitelem výsledné půjčky. Pozvat vás k této úloze může partner, bývalý manžel, kamarád, rodinný příbuzný, známý nebo sourozenec. Na první pohled se zdá, že se nic neděje. Zkrátka se máte jen zavázat, že daný člověk bude půjčku splácet. Jenže, co když přestane splácet? Pak to bude logicky na vás. A je jedno, že jste si na začátku sami nic nepůjčili.

Nikomu nic neslibujte

Proto jsou konsolidace nebezpečné. Upsat se tak můžete k něčemu, z čeho ani nebudete mít užitek. Už tak skončilo nejedno partnerství nebo přátelství. Proto nikdy nikomu nic neslibujte a nikdy se nepodepisujte pod jeho dluhy. Jen si tak přiděláte starosti. A jelikož se konsolidace týkají většinou velkých půjček, tak se bude jednat o pořádně velké starosti.

Konsolidace je výhodná pro jednotlivce, ale…

A proč zde vůbec mluvíme o ručiteli? Někdy se totiž může stát, že má člověk tolik půjček, které chce sjednotit do jedné, že by výsledná splátka převyšovala doporučený limit dané společnosti. Pak bude vyzván k připojení nějakého ručitele. Konsolidace půjček se proto vyplatí jednotlivci jen v případě, že v klidu sám zvládne všechny své závazky splácet. V opačném případě nedoporučujeme raději vůbec konsolidovat a nějak se s tím poprat tak, jak to je.

5 z 5 - (12 hlasů)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *