Objem poskytovaných úvěrů a půjček stále roste

Nebankovní půjčka -Profi Credit - foto půjčka na nové auto

Za rok 2016 si lidé půjčili mnohem větší objem finančních prostředků než v předchozích letech. Velké oblibě se těší malé půjčky, spotřebitelské úvěry i hypotéky. Ačkoliv životní úroveň stále stoupá, tak lidé nemají dostatečné úspory, které by pokryly jejich výdaje. Sjednat si půjčku je tak možné téměř na cokoliv – od vybavení domácnosti přes nové auto až po úhradu nákladů spojených s dovolenou či s každodenním životem.

Statistiky nebankovních společností

Dle statistik společnosti Profi Credit se průměrná vyplacená částka u půjček poskytnutých před Vánoci zvýšila přibližně o čtvrtinu v porovnání s předchozím rokem. Zájem o půjčky můžeme vidět především mezi muži, ženy jsou při sjednávání půjček více opatrné a spíše se snaží vyjít se svým rozpočtem. Průměrná výše úvěru u společnosti Profi Credit v loňském roce činila 8 100 Kč. Od roku 2014 se jedná o nárůst v hodnotě 1 600 Kč, což rozhodně není malá částka.

Na co si půjčujeme peníze?

Jelikož nebankovní půjčky dnes umožňují především neúčelové čerpání, tak těžko odhadnout, na co vše si v Česku půjčujeme. Pokud jde o malé úvěry a kreditní karty, tak ty lidé často čerpají na běžné výdaje, protože nejsou schopni vyjít se svou výplatou. Tyto úvěry lze využít také na mimořádné výdaje drobného charakteru – například se vám doma porouchá pračka, která už je po záruce a vy potřebujete koupit novou.

Větší úvěry často plynou jako investice do nových a ojetých aut, protože jen málokdo si ze své výplaty ušetří tolik peněz, aby si mohl koupit vůz podle svých představ. V tomto případě je ideální při koupi zaplatit alespoň část a zbytek už doplatit z úvěru nebo přes leasing (úvěr u banky či u nebankovní společnosti ale často vychází výhodněji, protože auto je vaše a nezůstává dále majetkem leasingové společnosti).

Krátkodobé a střednědobé úvěry se také často využívají dohromady s těmi dlouhodobými, pokud máte hypotéku a potřebujete dovybavit svou domácnost. Když už hypotéka nestačí, musíte samozřejmě sehnat peníze jinde. Větší úvěry se pak vyplatí spolu spojit a dosáhnout na o něco výhodnější podmínky.

Na co si dát pozor při sjednání úvěru

Úvěr si však nesjednávejte na zbytečně velkou částku. Položte si otázky, jako:

  • Opravdu půjčku potřebuji?
  • Budu schopen ji splatit v termínu?

Pokud si sjednáte půjčku i tehdy, když ji stoprocentně nevyužijete, budete utrácet peníze, které nemáte a zbytečně se zadlužíte. Důležitá je také schopnost včasné úhrady závazku, protože jinak vám hrozí poměrně vysoké sankce. Ani tak půjčka není zadarmo, protože platíte úroky a další poplatky – pro posouzení její výhodnosti je tak nejlepším ukazatelem roční procentuální sazba nákladů (RPSN). Toto číslo by mělo být co nejnižší, případně nejbližší úrokové sazbě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *