Objem poskytovaných úvěrů a půjček stále roste

Nebankovní půjčka -Profi Credit - foto půjčka na nové auto

Za rok 2016 si lidé půjčili mnohem větší objem finančních prostředků než v předchozích letech. Velké oblibě se těší malé půjčky, spotřebitelské úvěry i hypotéky. Ačkoliv životní úroveň stále stoupá, tak lidé nemají dostatečné úspory, které by pokryly jejich výdaje. Sjednat si půjčku je tak možné téměř na cokoliv – od vybavení domácnosti přes nové auto až po úhradu nákladů spojených s dovolenou či s každodenním životem.

Statistiky nebankovních společností

Dle statistik společnosti Profi Credit se průměrná vyplacená částka u půjček poskytnutých před Vánoci zvýšila přibližně o čtvrtinu v porovnání s předchozím rokem. Zájem o půjčky můžeme vidět především mezi muži, ženy jsou při sjednávání půjček více opatrné a spíše se snaží vyjít se svým rozpočtem. Průměrná výše úvěru u společnosti Profi Credit v loňském roce činila 8 100 Kč. Od roku 2014 se jedná o nárůst v hodnotě 1 600 Kč, což rozhodně není malá částka.

Na co si půjčujeme peníze?

Jelikož nebankovní půjčky dnes umožňují především neúčelové čerpání, tak těžko odhadnout, na co vše si v Česku půjčujeme. Pokud jde o malé úvěry a kreditní karty, tak ty lidé často čerpají na běžné výdaje, protože nejsou schopni vyjít se svou výplatou. Tyto úvěry lze využít také na mimořádné výdaje drobného charakteru – například se vám doma porouchá pračka, která už je po záruce a vy potřebujete koupit novou.

Větší úvěry často plynou jako investice do nových a ojetých aut, protože jen málokdo si ze své výplaty ušetří tolik peněz, aby si mohl koupit vůz podle svých představ. V tomto případě je ideální při koupi zaplatit alespoň část a zbytek už doplatit z úvěru nebo přes leasing (úvěr u banky či u nebankovní společnosti ale často vychází výhodněji, protože auto je vaše a nezůstává dále majetkem leasingové společnosti).

Krátkodobé a střednědobé úvěry se také často využívají dohromady s těmi dlouhodobými, pokud máte hypotéku a potřebujete dovybavit svou domácnost. Když už hypotéka nestačí, musíte samozřejmě sehnat peníze jinde. Větší úvěry se pak vyplatí spolu spojit a dosáhnout na o něco výhodnější podmínky.

Na co si dát pozor při sjednání úvěru

Úvěr si však nesjednávejte na zbytečně velkou částku. Položte si otázky, jako:

  • Opravdu půjčku potřebuji?
  • Budu schopen ji splatit v termínu?

Pokud si sjednáte půjčku i tehdy, když ji stoprocentně nevyužijete, budete utrácet peníze, které nemáte a zbytečně se zadlužíte. Důležitá je také schopnost včasné úhrady závazku, protože jinak vám hrozí poměrně vysoké sankce. Ani tak půjčka není zadarmo, protože platíte úroky a další poplatky – pro posouzení její výhodnosti je tak nejlepším ukazatelem roční procentuální sazba nákladů (RPSN). Toto číslo by mělo být co nejnižší, případně nejbližší úrokové sazbě.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *