Výhody a rizika spojená s odložením splátek

Nebankovní půjčky a mikropůjčky pro každého a na cokoliv - foto ilustrační obrázek

Odložení splátek je dnes již standardní službou, kterou můžete využít v souvislosti se svým úvěrem. Zatímco u některých soukromých společností či bank musíte na odklad splátek myslet již při podpisu smlouvy a vyjednat si co nejvýhodnější podmínky, tak jinde ho můžete využít i neplánovaně, když nemáte na úhradu svých závazků. Přečtěte si, jaké se s odkladem splátek pojí výhody a u čeho naopak můžete nepříjemně narazit.

Vyhněte se problémům při nesplácení

Ačkoliv byste si svou půjčku vždy měli nastavit tak, aby pro vás její splácení bylo přijatelné a nedostalo vás do velkých finančních problémů, tak někteří dlužníci tento krok podcení a pak nemají peníze na splátky.

Problematické jsou v tomto ohledu především dlouhodobé půjčky, které splácíte po dobu pět a více let. Podmínky se totiž mohou časem změnit a výše splátek vám přestane vyhovovat. Také můžete být dlouhodobě nemocní nebo přijít o zaměstnání. Pro tyto případy vám rozhodně doporučujeme se pojistit, pokud poskytovatel půjčky nějaké vhodné pojištění nabízí.

O odklad splátky úvěru požádejte včas

Nečekejte na poslední chvíli. To už totiž může být pozdě. Jakmile si uvědomíte, že vám možná nevyjdou peníze na vaši další splátku, kontaktujte poskytovatele půjčky a pokuste se vyjednat možnost odložení splátky úvěru o jeden či o dva měsíce.

Tato služba je většinou spojena s nějakým poplatkem. Ten je ale mnohem nižší než případné sankce, které vám hrozí, když svou půjčku přestanete zcela splácet. Banka je většinou schopná s klienty jednat, a pokud patříte mezi stálé klienty, tak vám vyjít vstříc. Často vyžaduje však potvrzení o finanční tísni.

Pokud máte potřebu odkládat si své splátky opakovaně, je namístě začít uvažovat o snížení splátek. To je většinou po čase splácení úvěru možné, protože část dluhu máte uhrazenou, a když nepřesahujete maximální věkovou hranici, lze půjčku většinou prodloužit.

Odložení splátky v případě mikropůjčky

U mikropůjček je možnost odložení splátek samozřejmostí. To znamená, že si sjednáte půjčku třeba na 30 dní, nemáte peníze na její uhrazení a svůj závazek si tak o dalších 30 dní (samozřejmě za poplatek) odložíte. Kdybyste půjčku neřešili, vyšlo by vás to mnohem dráž.

Proč si odložit splátku

  • Vyhnete se velkým finančním problémům, které mohou následovat po neuhrazení splátky.
  • Můžete peníze investovat do akutnějších výdajů, než je vaše půjčka.

Proti odložení splátek

  • Vaše půjčka se vám odkladem splátek prodraží, protože tato služba není standardně zdarma.
  • Půjčku budete splácet o tolik měsíců déle, o kolik si své splátky odložíte.
5 z 5 - (1 hlas)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *