Co si pohlídat u předčasného splacení půjčky

Předčasné splácení půjček - foto papírování

Ať už je řeč o malých půjčkách, spotřebitelských úvěrech nebo o hypotékách, všechny tyto produkty lze obvykle splatit předčasně, tedy dříve než je váš oficiální termín poslední splátky. U krátkodobé i dlouhodobé půjčky se může stát, že ušetříte nebo jinak získáte peníze, pro které nemáte jiné využití. Rozhodnete se tak jimi umořit svůj dluh za předpokladu úspory na úrocích. Je ale opravdu předčasné splacení úvěru bez poplatků? A pokud se nějaké platí, je stále výhodné?

Peníze pro vás nebo pro poskytovatele úvěru?

Podmínky předčasného splacení vždy řešte již v úvěrové smlouvě. Už od začátku byste měli vědět, na kolik vás předčasné splacení půjčky vyjde nebo naopak kolik tímto krokem můžete ušetřit. Pokud je tato služba nastavena výhodně, bude vás motivovat k šetření a k rychlejšímu umoření závazku, což je určitě dobře.

Situace ve vašem rozpočtu za 1 rok, za 2 roky nebo třeba až za 5 let může být úplně jiná, a pokud budeme uvažovat pozitivně, můžete mít přebytek, kterým půjčku částečně nebo zcela splatíte a zkrátíte si tak dobu splácení nebo snížíte své měsíční splátky. Oba tyto dopady jsou příjemným bonusem.

S fixací úrokové sazby se pojí poplatky

Jakmile máte u svého úvěru fixovanou úrokovou sazbu na nějaké pevné období, je potřeba se mít na pozoru. V takovém případě je totiž často možné úvěr předčasně splatit pouze s koncem fixace. Některé banky v těchto případech umožňují zdarma pouze mimořádné splátky, které činí například 20 % z objemu veškerých poskytnutých prostředků. Splatit ale celý úvěr není možné a je to spojené s vysokými sankcemi.

Banky často účtují poplatky například ve výši 1 % z předčasně splacené jistiny nebo 0,5 % z výše mimořádné splátky. Poplatky za předčasné splacení jsou málokdy fixní, protože úvěry mají různou výši a poskytovatel může fixně jen těžko vyjádřit přiměřenou částku.

Někteří věřitelé tuto službu samozřejmě nabízejí zdarma. To znamená, že vám nebudou účtovat žádné poplatky navíc a nezaplatíte ani úroky, které byly původně spočítané a rozložené na nějakou určitou dobu. V takovém případě je předčasné splacení půjčky rozhodně krokem vpřed. Vždy, když ušetříte, je pro vás předčasné splacení výhodné.

Informujte poskytovatele předem

Předčasné splacení půjčky není něco, pro co byste se měli rozhodnout spontánně. Pokud si jste jisti, že chcete svůj závazek splatit dříve, doporučujeme kontaktovat banku či soukromou společnost, u níž úvěr čerpáte, a domluvit se na průběhu předčasného splacení. Předčasnou splátku byste pak měli provést k určitému datu a v konkrétní výši, kterou vám poskytovatel spočítá.

Podívejte se i na další články zde

5 z 5 - (1 hlas)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *