Předschválený úvěr v bance není vždy sázkou na jistotu

Bankovní předschválené úvěry - foto podpis smlouvy

Každý, kdo má účet v bance, se jistě už setkal se situací, kdy mu banka nabízela takzvanou předschválenou půjčku. S takovou nabídkou snadno získáte dojem, že tyto peníze u své banky máte na jistotu. Po čase se můžete dostat do finanční tísně nebo máte neočekávané výdaje a rozhodnete se tento úvěr využít. Mnoho klientů pak zjistí, že předschválený úvěr nemohou ihned čerpat a stejně si musí projít složitým schvalovacím procesem s nejistým výsledkem.

Úvěr předschválený na základě vašich transakcí

Jak vůbec vzniká nárok na předschválený úvěr? Banka vám ho spočítá na základě transakcí, které probíhají na vašem účtu. Pokud vám tedy na účet chodí každý měsíc výplata a vy navíc máte v bance několikaletou historii, můžete se dostat na pěkné předschválené limity. Jiný limit vidíte u kontokorentu, u spotřebitelského úvěru a u hypotečního úvěru. Stačí si jen vybrat.

Neradujte se však předčasně, a pokud máte zájem o úvěr, nepočítejte s výší, kterou vám banka nabízí. Raději banku přímo kontaktujte, domluvte si schůzku s poradcem a vyplňte oficiální žádost o nabízený úvěr. Možná budete nepříjemně překvapeni, že na předschválenou výši najednou nedosáhnete.

Nespoléhejte tak pouze na tuto nabídku, ale zajděte se zeptat i ke konkurenčním poskytovatelům, kteří vám nakonec mohou dát půjčku za lepších podmínek než vaše banka.

Banka nemá přehled o vašich výdajích a nezná vaši bonitu

Jsou dva problémy ohledně předschválených úvěrů. Banka pracuje pouze s vašimi příjmy a nezná veškeré vaše výdaje. Zároveň nezná vaši bonitu – nemá podrobné statistiky o vašem rodinném stavu, věku, vzdělání atd. Také neví, zda máte záznam v registru dlužníků, jestli v práci náhodou nemáte jen smlouvu na dobu určitou nebo zda dokonce nejste zaměstnaní pouze ve zkušební době.

Banka dále netuší, jaké další úvěry splácíte nebo jaké jiné výdaje zatěžují váš rozpočet, protože ne všechno hradíte ze svého účtu a ne veškeré informace zde podléhají přesné analýze. Tyto aspekty se pak mohou negativně projevit na výši nabídnutého úvěru.

Některé banky však garantují, že úvěrový limit nesníží. V takovém případě je zase možné předpokládat, že někde jinde získáte úvěr na stejnou nebo na vyšší částku.

Výhody sjednání úvěru u své banky

Nejrychleji si dnes vyřídíte půjčku přes internet. Celá škála společností nabízí rozmanité nebankovní půjčky, které si sjednáte během 15 minut. Když ale v takové produkty nemáte důvěru, je lepší zajít do své banky. Protože zde máte vedený běžný účet a banka o vás má spoustu informací, bude sjednání úvěru mnohem jednodušší, než kdybyste šli na pobočku nové banky a tam chtěli nabídku na úvěr.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *