Mýty o malých půjčkách

Nebankovní mikropůjčky - ilustrační foto

Malé půjčky se stále těší velké oblibě. Zároveň jsou ale častým cílem kritiky a s jejich poskytováním se pojí i celá řada mýtů a nepřesností, které bychom v aktuálním článku rádi uvedli na pravou míru. Jsou malé půjčky drahé? Musí za ně platit extrémně vysoké poplatky? Jsou všichni jejich poskytovatelé podvodníci? Může je nabízet každý? To jsou otázky, na které se zaměříme.

Název První půjčka Splatnost Žádost
Plus půjčka 500 – 8 000 1 – 30 dní Zažádat →
Půjčka 7 1 000 – 4 500 7 – 28 dní Zažádat →
Zaplo 1 000 – 16 000 7 – 30 dní Zažádat →
CreditON půjčka 500 – 4 000 1 – 40 dní Zažádat →
Via SMS půjčka 100 – 8 000 1 – 30 dní Zažádat →

Malé půjčky jsou podvodné

Mnoho lidí nemá důvěru v malé online půjčky a říká se o nich, že tyto půjčky jsou všechny podvodné. Pravděpodobně se s nějakými takovými půjčkami můžete setkat. Když si ale vyberete produkt od prověřeného poskytovatele s historií, na který jsou ve vašem okolí nebo na internetu pozitivní recenze, tak byste se neměli spálit. Věřitele si vy sami můžete prověřit v obchodním rejstříku.

Navíc není tak snadné stát se poskytovatelem půjček, protože je potřeba nějaký základní základní kapitál. Ač se to na první pohled nezdá, tak i tento trh je kontrolovaný. Když se chcete vyhnout podvodným produktům, dejte si pozor na velmi drahé půjčky, vyžadující poplatky za vyřízení. Ani si nesjednávejte půjčku tam, kde vám nedají přečíst předsmluvní informace.

Krátkodobé půjčky mají vysoké úroky

Při sjednání krátkodobé půjčky vás mohou překvapit vysoké úroky a poplatky. Je však potřeba počítat s tím, že taková půjčka má jednorázový termín splacení, případně jsou její splátky rozvrženy maximálně do dvanácti měsíců. Vezměte si tedy absolutní částku, kterou za vypůjčení peněz zaplatíte.

Nemůžete očekávat, že získáte půjčku s tak nízkým úrokem, jaký nabízejí například spotřebitelské úvěry. U malé půjčky navzdory vyššímu úroku ušetříte, protože ji splácíte velmi krátkou dobu. Takový spotřebitelský nebo hypoteční úvěr vás proto vyjde mnohem dráž. Protože se v souvislosti s půjčkou může účtovat i poplatek za její schválení, tak se samozřejmě výrazně zvyšuje i RPSN, z čehož má mnoho žadatelů zbytečné obavy.

Smluvní pokuty jsou nepřiměřené

O výši pokuty, kterou obdržíte při nesplácení půjčky, si vždy můžete přečíst ve smlouvě. Tuto smlouvu podepisujete při sjednání a pokuta by vám tak měla být od začátku jasná. Je logické, že bude účtována, pokud termín splátky promeškáte.

Když nemáte dostatek peněz, můžete se pokutě vyhnout tak, že si včas vyřídíte odložení splátky. Jestliže poskytovatel tuto službu nenabízí, tak se rychle domluvte na individuálním splátkovém kalendáři. Pokud budete splácet řádně, pokutám se velkým obloukem vyhnete.

Banka vždy nabízí lepší podmínky

Ne vždy je sjednání půjčky v bance výhodnější. I banky mají ve své nabídce úvěry, které se pojí s vysokou úrokovou sazbou nebo s vysokými poplatky – některé kontokorenty, kreditní karty i spotřebitelské úvěry. Navíc vyřízení bankovního úvěru je rozhodně časově náročnější. Malou půjčku si většinou sjednáte online a tak i něco ušetříte.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *