Pro tisíce ohrožených Čechů, kteří potřebují v současné době hotovost, existuje celá řada možností. Každá má své výhody i nevýhody. Od využití vlastního důchodového spoření, přes uzavření krátkodobých půjček až po spoléhání na kreditní kartu. Pokud nemáte momentálně dostatek hotovosti a hledáte rychlý zdroj financování vašich výdajů, prostudujte si nejdříve všechny vaše možnosti.
Tváří v tvář současné situaci čelí řada českých občanů problémům s nedostatkem peněz. Doba není jednoduchá, a proto většina Čechů žije od výplaty k výplatě, není se tak čemu divit. Česká národní banka už přistoupila k nezbytným krokům a snížila úrokovou sazbu téměř na nulu. Těžko už by tak mohla připravit vhodnější podmínky pro získání úvěru.
Ačkoliv je sazba centrální banky na nule, zdaleka to neznamená, že budou podobné úroky platit i žadatelé o půjčky. Ne všechny půjčky jsou zkrátka stejně výhodné pro každého. Velmi záleží na možnostech každého žadatele.
Projděte si stručný přehled některých vašich možností, jak se rychle dostat k penězům.
Krátkodobé půjčky
Asi nejznámějším typem krátkodobých půjček jsou půjčky do výplaty. Protože jsou tyto půjčky charakteristické nízkým úvěrovým rámcem, obvykle je získáte poměrně snadno. Prostřednictvím online půjčovatelů, lze získat bezhotovostní i hotovostní půjčky přes internet. Úroky se však mohou vyšplhat poměrně vysoko.
V závislosti na poskytovateli jsou tyto půjčky splatné obvykle do dvou až čtyřech týdnů. Většinou jsou spláceny jednorázově spolu s „poplatkem“ (poplatky za služby + úrok), který je nutné za poskytnutí rychlé půjčky zaplatit. Maximální výše úroků i poplatků je omezená Českou národní bankou, i tak se však přepočteno na celý rok jedná o půjčky i s trojciferným úrokem. Tím že půjčku splatíte rychle však naštěstí tak vysokou částku na úrocích nepřeplatíte.
Kreditní karty a kontokorent
Kreditní karty s kontokorentem jsou jedním z nejčastějších a také nejdražších způsobů, jak si půjčit peníze. Výhodou je, že často nabízejí bezúročné období, které se může vyšplhat až na 6 měsíců. Pokud však bezúročné období přesáhnete, pak se úrokové sazby u těchto dvou produktů pohybují kolem 20 %.
Ve srovnání s půjčkami před výplatou a dalšími krátkodobými půjčkami mohou být nejlepší z horších možností, jak si půjčit. Zvládnete-li splácet pravidelně vypůjčené peníze v bezúročném období, pak vám mohou tyto dva produkty v době podobné krize, jako je ta současná, opravdu pomoci. Je třeba však vždy splatit vypůjčené peníze včas.
Osobní půjčky
Bankovní ani nebankovní půjčky nevyžadují ručení ani zástavu, což je činí zvláště zajímavými pro žadatele, kteří nemají čím ručit. Bankovní půjčky nabízejí i poměrně výhodné podmínky, problémem je, že na ně nedosáhne každý. Osobní půjčky mají většinou splatnost rok až 10 let a spláceny jsou obvykle přímo z vašeho běžného účtu, což snižuje pravděpodobnost, že zapomenete na splátku nebo dojde k prodlení se splácením.
Osobní půjčky se hodí k vypůjčení i vyšších částek, vždy byste však měli myslet na výši splátky. Bankovní půjčky se obvykle pohybují do výše 800 000 Kč a startují na úroku něco málo přes 5 % ročně. Nebankovní půjčky si pak můžete sjednat ve výši do 300 000 Kč s úrokem do 15 %. V posledních letech se objevilo mnoho nebankovních poskytovatelů, kteří tyto půjčky zpřístupnili více lidem, ovšem za cenu vyšších úroků než v případě banky.
Máte-li možnost si zřídit bankovní půjčku, pak se jedná o jednu z nejlepších a nejlevnějších možností, jak získat peníze.
Vyberte si peníze ze spoření
Platíte si pravidelně penzijní připojištění nebo stavební spoření? Zvažte, zda by nebylo lepší namísto půjčky využít této možnosti a předčasně zrušit stavební spoření. Sice přijdete o státní příspěvky a úrok, nebudete se však vystavovat riziku a zvyšovat vlastní dluh. V případě penzijního připojištění pak můžete začít vybírat „bez sankce“ peníze už po 5 letech vkládání hotovosti. Pokud tedy máte tuto možnost, můžete zvážit i výběr nižší částky z vašeho penzijního připojištění.
Samozřejmě k nevýhodám obou možností patří, že přijdete o státní příspěvky, na druhou stranu nebudete muset platit žádné peníze na úrocích.
Slovo závěrem:
Právě jste měli možnost si přečíst krátký přehled možností, jak rychle získat potřebnou hotovost. Jednotlivé alternativy byly seřazené od těch nejdostupnějších, nicméně s nejvyšším úrokem, až po nejvýhodnější s úrokem nižším.
Vždy záleží na vašich možnostech a vaší bonitě. Bonitnější klienti si samozřejmě mohou zažádat o klasický bankovní úvěr, a těšit se z výhodných úvěrových podmínek. Klienti, kteří neprošli bankovním scoringem a neuspějí se svou žádostí o bankovní půjčku, zbývají ostatní možnosti. Není třeba panikařit. Před žádostí o půjčku však zvažujte vždy všechna pro a proti, zejména myslete na to, že bude třeba půjčku dozajista splatit.