Jaké typy cestovního pojištění budete opravdu potřebovat?

Cestovní pojištění je jeden z nejčastěji využívaných, ale zároveň i nejvíce komplikovaných typů pojištění. Existuje celá řada druhů připojištění, a ne každý se v nich dokonale orientuje. Jaká připojištění je dobré si před cestou do zahraničí uzavřít, která už jsou pak naopak jenom luxusem, za který si řada z nás zbytečně připlácí? Ne všechna připojištění stojí stejnou cenu, jsou efektivní nebo dokonce nutná. Připravili jsme pro vás článek, který vám pomůže se v nabídce cestovního pojištění lépe orientovat. Čtěte dále a dozvíte se více.

 1. Pojištění proti zrušení/přerušení cesty

Typ pojištění, který pokrývá případné škody způsobené nepředvídatelnými událostmi, jež mají za následek zrušení nebo přerušení cesty. Pojištění proti zrušení/přerušení cesty obecně chrání před náhlými událostmi jako jsou nemoci, zranění či smrt pojistníka, nejbližších členů jeho rodiny, případně doprovodu cestovatele.

Většinou jsou z plnění vyloučeny případy zrušení cesty z důvodu válečného konfliktu nebo místních nepokojů. Rovněž se toto pojištění nevztahuje na případy, kdy dojde k výraznému zhoršení vaší finanční situace. (Pokud nemáte samostatně sjednané pojištění proti ztrátě zaměstnání, které bývá povětšinou drahé a poměrně nepoužitelné.) Někdy jsou ve smluvních podmínkách tohoto pojištění vyloučeny i destinace, které jsou náchylné k politickým nepokojům.

Ne všechna pojištění proti zrušení/přerušení cesty chrání i před úpadkem cestovní kanceláře či přepravní společnosti. Pro tyto případy je třeba podrobně studovat smluvní podmínky. Některá cestovní pojištění kryjí pouze úpadek poskytovatele cestovních služeb s přerušením činnosti. Pokud společnost podá návrh na konkurzní řízení, může nadále pokračovat omezeně v činnosti. Pojištění se pak vztahuje pouze na situace, kdy poskytovatel zájezdu nebo přepravních služeb úplně ukončí svou činnost.

Než si sjednáte pojištění proti zrušení/přerušení cesty vyhraďte si čas na přemýšlení. Kolik peněz jste již investovali před cestou? Kupujete drahé letenky, které nelze stornovat? Platíte cestovní kanceláři pouze zálohu nebo celý zájezd? Pokud se vaše náklady ještě před uskutečněním cesty vyšplhají do desítek tisíc korun, pak je sjednání pojištění proti zrušení/přerušení cesty určitě rozumný nápad a případná investovaná částka do tohoto pojištění se vám může násobně vrátit. Riziko, že z neočekávaných důvodů nebudete moci na cestu vyrazit existuje vždy. Chcete-li nalézt vůbec nejvýhodnější nabídku cestovního pojištění využijte služeb srovnávače.

 1. Zdravotní cestovní pojištění

Zdravotní cestovní pojištění

Zdravotní cestovní pojištění zahrnuje několik typů jednotlivých připojištění. Pojištění, které hradí veškerou akutní lékařskou péči, pojištění, jež kryje veškeré převozy za lékařskou péčí v rámci dané země nebo i repatriaci zraněného pacienta až zpět do ČR. Celkové náklady, které pokrývá zdravotní cestovní pojištění se mohou vyšplhat až do statisíců. Toto pojištění by si měl zřídit každý cestovatel a zvlášť ti, kteří navštěvují odlehlé nebo rozvojové lokality.

Pokud například upadnete při treku v Himalájích budete muset být evakuovaní soukromým vrtulníkem a následně přepraveni letadlem, abyste se vůbec dostali na místo, kde vás ošetří. To může být celkem drahá záležitost. Ale nemusíme chodit až tak daleko, taková nevydařená procházka ve Vysokých Tatrách, která si vyžaduje rovněž transport vrtulníkem, vás vyjde na desetitisíce. Nouzová repatriace zpět do ČR z exotické země pak může vyjít i na statisíce korun. Záleží na vaší cílové destinaci, vybírejte však pojištění, které nevylučuje i dobrodružné, akčnější cesty. Přesně takové pojištění vám může pomoci najít kalkulačka cestovního pojištění.

Co se také v rámci zdravotního cestovního pojištění hodí?

 • Možnost kontaktovat linku pojišťovny 24/7, v případě jakýchkoliv problémů
 • Zajištění kvalitní lékařské péče v rozvojových zemích
 • Rychlá výplata peněz pojistníkovi v případě těžkého zranění případně pozůstalým, pokud dojde k náhodnému úmrtí
 • Krytí nákladů na repatriaci lidský ostatků v rakvi v případě tragické nehody

Nezapomeňte také, že některé drobnější lékařské zákroky a služby budete muset zaplatit předem a pojišťovna vám posléze náklady proplatí zpětně. Proto byste měli mít vždy alespoň na svém účtu dostatek hotovosti nebo mít připravenou kreditní kartu.

Před zakoupením smlouvy o zdravotním cestovním pojištění si zkontrolujte, co vaše pojistka přesně kryje, případně jaké jsou výluky. Před výběrem cílové destinace pak rovněž myslete na kvalitu lékařské péče v daném místě. Mnoho západních zemí disponuje vynikající lékařskou péčí, pokud se však objevíte v odlehlé oblasti rozvojové země s nevalným lékařstvím, budete muset být evakuovaní za odpovídající lékařskou péči. Pak se mohou náklady na vaše léčení značně zvyšovat, proto byste měli mít uzavřeno i dostatečně vysoké pojistné krytí.

 1. Pojištění ztráty/zpoždění zavazadel

Pojištění, které kryje celou, nebo část hodnoty vašeho cestovního zavazadla, záleží opět na výši pojistné částky. Vaše zavazadlo může být zcizeno, ztraceno nebo poškozeno, nárok na finanční kompenzaci vám v případě pojištění ztráty/zpoždění zavazadla vzniká i v případě, kdy se vám zavazadlo při příletu do cílové destinace zpozdí o určitý počet hodin (počet hodin je pro každou pojišťovnu jiný).

Než si pojištění zakoupíte, podrobně si přečtěte vše včetně malého písma ve smlouvě. Požadavky na uplatnění nároků, vzorec pro ocenění, a dokonce i přijatelné okolnosti pro uplatnění nároku na kompenzaci se mohou lišit. Celkově vzato má tento typ pojištění tendenci přinášet více potíží než pozitiv. Vyplatí se, pokud cestujete s drahými věcmi, ovšem pozor na některé z cenností se nemusí ani vztahovat. Pojištění ztráty/zpoždění zavazadel, je také často doplňkovou službou, pokud máte vlastní kreditní kartu.

 1. Zpoždění/zrušení letu

Pojištění zrušení letu

Pojištění proti zpoždění/zrušení letu je další velmi praktický typ cestovního pojištění. Ve chvíli, kdy dojde k této nemilé události, určitě oceníte, že vám pojišťovna uhradí veškeré vzniklé náklady navíc. Může se jednat o náklady na ubytování, stravování i nákup nových letenek. Tento typ pojištění je kromě klasické pojišťovny možné uzavřít i přímo při nákupu přepravních dokladů.

Zvlášť v současné době se hodí vědět, že mají pojišťovny ve smluvních podmínkách často výluku na tzv. zásahy vyšší moci. Do těchto pojmů spadají živelné pohromy, válečné konflikty, teroristické útoky nebo i pandemie. Je tedy otázkou, s jakou úspěšností získáte své ztracené finanční prostředky od pojišťovny zpět.

 1. Pojištění ztráty cestovních dokladů

Typ cestovního pojištění, který oceníte, pokud vám na dovolené odcizí peněženku, případně své doklady ztratíte nebo zničíte. Pojištění ztráty cestovních dokladů poté hradí nejenom poplatky za nový nebo náhradní cestovní doklad, ale i náklady na cestu na zastupitelský úřad v dané zemi (kde vám nové cestovní doklady vystaví).

Ztráty cestovních dokladů jsou poměrně ojedinělé, komplikace s pořízením nových jsou však velmi nepříjemné, proto se vyplatí si toto pojištění rovněž zřídit, stojí pouze pár korun.

 1. Roční cestovní pojištění

Pokud podnikáte mezinárodní cesty několikrát do roka, mnohem výhodněji pořídíte celoroční cestovní pojištění. Roční cestovní pojištění se vám také vyplatí, pokud cestujete pouze párkrát do roka, ale do rozvojových zemích. Úspora při pořízení celoročního komplexního pojištění pak může být opravdu významná.

Většina ročních cestovních pojištění nabízí velmi výhodné podmínky pro případ repatriace a další výhody v případě těžkých zranění. V rámci celoročního cestovního pojištění pak naleznete i výhodnou možnost pojištění proti ztrátě zavazadel.

Další výhody:

 • Pohodlí – nákup cestovního pojištění je další starostí v procesu plánování cesty. Možnost uzavřít si roční cestovní pojištění pouze jednou do roka tak může oslovit řadu zájemců.
 • Konzistence pojistného krytí – máte jistotu, že během všech cest během roku budete mít stejnou úroveň pojistného krytí, což by se vám při nákupu jednotlivých pojistek nezdařilo.
 • Připojištění dítěte zdarma – některé pojišťovny nabízejí k celoročnímu pojištění i pojištění dítěte zdarma.

Nyní byste už mohli tušit, která pojištění budete při svých cestách potřebovat a my jsme schopni vám pomoci ušetřit. Víte, jak vybrat vůbec nejvýhodnější cestovní pojištění? Vyzkoušejte možnosti našeho srovnávače cestovního pojištění. Stačí vyplnit pár osobních informací a v okamžiku zjistíte, jaké jsou vaše možnosti.

Vyberte si nejvýhodnější pojištění online
5 z 5 - (1 hlas)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *