Co dělat, když nemůžete splácet vaše půjčky?

Ocitli jste se v tíživé finanční situaci a nejste schopni splácet vaše závazky? Přečtěte si, jak se v takovém případě zachovat, abyste minimalizovali dopady na vaše osobní finance.

Život někdy přináší mnohá překvapení – a ne všechna jsou příjemná. Pokud z nějakého důvodu najednou nemůžete splácet jednu nebo více vašich půjček, je nejlepší rychle jednat a situaci řešit, než dojde k jejímu dalšímu zhoršení. Aktivní a rychlé řešení ekonomických problémů vám pomůže minimalizovat dopady na vaše osobní finance.

Někdy je řešení snadné. Pokud si například nemůžete dovolit splátky za auto, je možné jej prodat a pořídit si levnější vozidlo – nebo se na chvíli dokonce bez auta obejít. Bohužel ne vždy lze finanční nesnáze a neschopnost splácet půjčky vyřešit tak snadno, nicméně existuje několik strategií, které vám pomohou zůstat nad vodou a neutopit se v dluzích.

Představte si nejhorší možný scénář

Jaký je váš nejhorší scénář v případě, že přestanete splácet půjčky? Budete dlužit více peněz, protože na vašem účtu vznikají pokuty, poplatky a úroky. Vaše úvěrové skóre značně poklesne. Můžete se dostat do exekuce a být nuceni vyhlásit osobní bankrot. To je to nejhorší, co se může stát. Není to zábava, je to frustrující a stresující, ale nejde o život. Náprava může trvat několik let, ale nakonec si znovu můžete vybudovat dobré úvěrové skóre, splatit dluhy a získat finanční svobodu.

Když si uvědomíte, že nemůžete platit…

Zbývá vám ještě čas do příští splatnosti další platby? Pokud je to váš případ, můžete podniknout kroky, než se s platbami oficiálně opozdíte. V tomto okamžiku stále můžete mít několik možností, například:

Pozdní platba: Nejlepší je splácet půjčky včas, ale pokud to nemůžete udělat, je mírně opožděná splátky vždy lepší než opravdu pozdní splátka. Pokuste se dostat platbu věřiteli do 30 dnů od data splatnosti. V mnoha případech tyto pozdní platby nejsou ani hlášeny úvěrovým kancelářím, takže vaše úvěrové skóre zůstane na stejné úrovni.

Konsolidace nebo refinancování: Konsolidace půjček může mít za následek nižší úrokové náklady a nižší požadovanou splátku. Nová půjčka navíc obvykle poskytuje více času na splácení.

Můžete například získat osobní půjčku, kterou budete splácet po dobu tří až pět let. Trvání delšího splácení vás může nakonec stát vyšší úroky – ale nemusí. Zažádejte o konsolidaci ještě předtím, než se s platbou opozdíte. Věřitelé nechtějí půjčit někomu, kdo už je pozadu.

Komunikujte s věřiteli: Pokud předvídáte potíže s platbami, promluvte si s vašimi věřiteli. Mohou mít možnosti, jak vám pomoci, ať už se jedná o změnu termínu splatnosti nebo o několik měsíců, kdy můžete vynechat platby. Možná budete schopni vyjednat dohodu. Vysvětlete, že nemůžete platit, nabídněte méně, než kolik běžně splácíte, nebo se snažte vyjednat jiný kompromis.

Upřednostněte své platby: Možná budete muset dělat obtížná rozhodnutí o tom, které půjčky přestanete platit a které nikoliv. Konvenční moudrost říká, že musíte i nadále splácet půjčky na bydlení a auto a přestat platit nezajištěné půjčky (například osobní půjčky).

Získejte odbornou pomoc

Možná si myslíte, že si nemůžete dovolit získat pomoc, pokud máte potíže se splácením půjčky. Ale na všechno nemusíte být nutně sami.

Úvěrové poradenství vám pomůže pochopit vaši situaci a přijít s reálným řešením. Vnější pohled je často užitečný, zejména od někoho, kdo každý den pracuje se spotřebiteli, jako jste vy. Klíčem je spolupráce s renomovaným poradcem, který se vám nesnaží jen něco prodat. V mnoha případech je poradenství k dispozici zdarma. V závislosti na vaší situaci může váš poradce navrhnout plán správy dluhu nebo jiný postup. Začněte hledat vašeho poradce v občanském sdružení spotřebitelů a než budete s čímkoliv souhlasit, zeptejte se na poplatky a jejich filozofii.

Myslete na vaši finanční budoucnost

Zatím jsme řešili krátkodobé opravy. Nicméně potřebujete zejména dlouhodobý plán, abyste zůstali nad vodou. Život není tak stresující, když nemusíte neustále hasit oheň, a v ideálním případě můžete pokračovat ve financování vašich cílů.

Finanční rezerva: Je nezbytné mít nouzové úspory. Peníze navíc vám pomohou vyhnout se problémům. Když se něco pokazí, nemusíte si nutně půjčovat a můžete bez přerušení platit účty. Primární výzvou je tedy kontinuální budování finanční rezervy.

Pochopte vaše finance: Nemůžete dělat chytrá rozhodnutí, dokud nevíte, kam jdou vaše peníze. Abyste byli úspěšní, musíte si být dobře vědomi toho, kam jde každá vaše koruna.

Možná budete muset vydělat více, utratit méně nebo obojí. Mezi nejběžnější řešení patří rychlé získání práce navíc, snížení výdajů a prodej věcí, které nepotřebujete. Chcete-li dosáhnout dlouhodobého úspěchu, pracujte na své kariéře a budujte si správné peněžní návyky.

5 z 5 - (8 hlasů)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *