Můžete si sjednat další půjčku, když už máte jednu sjednanou?

Existuje mnoho neočekávaných životních událostí, které mohou vyvolat potřebu vzít si více půjček najednou. Osobní půjčky se často používají ke konsolidaci dluhů nebo k velkým nákupům. Když už ale jednu půjčku máte a ocitnete se v situaci, kdy potřebujete další, co byste měli dělat? Kolik půjček si můžete najednou sjednat?

Krátká odpověď zní, že si můžete sjednat tolik půjček, kolik budete schopni splácet. Jen proto, že si krátkodobou nebo dlouhodobou půjčku můžete sjednat, to ještě neznamená, že byste ji měli uzavřít. Každá nová půjčka, byť by se mělo jednat o první půjčku zdarma, musí být splacena. Vícero půjček uzavřených najednou tak může významně ohrozit vaše celkové finanční zdraví.

Mohu si vzít dvě půjčky současně?

Zda si budete moci zřídit více půjček závisí čistě na konkrétním věřiteli. Řada z bankovních i nebankovních poskytovatelů však nemá nutně problém s tím, aby si dlužníci uzavřeli více půjček najednou.

Vysoce příjmový dlužníci nebudou mít problém se získáním první, druhé ani třetí půjčky. Lidé, kteří tak vysoké příjmy nemají, mohou také uzavřít více půjček, možná ale budou muset sáhnout po půjčce bez doložení příjmu. Žadatelé, kteří mají problémovou úvěrovou historii pak také nemusí věšet hlavu a stále se mohou podívat po některé z půjček bez registru.

Co je třeba zvážit, než si zažádáte o další půjčku?

Výhody z čerpání druhé půjčky zcela závisí na konkrétních okolnostech. Nikdy byste si však neměli zřizovat více dluhů, než je nezbytně nutné. Ani lidé, kteří jsou schopní si své finance nejlépe naplánovat nemohou předpovědět všechny životní události, které mohou mít dopad na jejich finance. Než si sjednáte druhou nebo třetí půjčku, zvažte raději následující nevýhody.

1. Riskujete pád do dluhové pasti

Dávejte pozor, abyste se nestali obětí dluhové pasti, když si neustále budete muset brát nové půjčky, kopete si stále hlubší finanční díru. To je jedna z hlavních nevýhod získání další půjčky. Pokud zjistíte, že si zřizujete bankovní a nebankovní půjčky příliš často, může být vhodný čas pro prozkoumání vaší finanční situace. Podívejte se na vaše měsíční příjmy a výdaje a rozhodněte se, zda byste nemohli provést nějaké změny, které by vám přinesly lepší finanční situaci.

2. Můžete si způsobit negativní záznam v registru dlužníků

Další významnou nevýhodou při čerpání více půjček je možnost prodlení se splácením. Jakmile se vám nepodaří jednu půjčku splatit včas, propíše se vám tento prohřešek do úvěrové historie a vy můžete mít na příště problém se žádostí o bankovní hypotéku nebo třeba půjčku na auto. Tato drobnost vás nemusí mrzet hned ale může způsobit, že budete příštích pár let nuceni žádat pouze o půjčky bez registru.

Má smysl si zřizovat více půjček?

I když si myslíte že další půjčku pohodlně splatíte, měli byste si další žádost pořádně rozmyslet. Čerpání druhé půjčky může být varováním, že vaše finance nejsou v dobré kondici.

Pokud použijete novou půjčku ke konsolidaci a splacení stávajícího dluhu, může se jednat o dobrou věc. Pokud však hromadíte krátkodobé půjčky, máte nesplacený kontokorent a dluh na kreditní kartě, problém by mohl spočívat ve vašich výdajových návycích nebo rozpočtu.

Jak splácet více půjček najednou?

Jak už bylo řečeno, zpožděné splátky se mohou negativně zapsat do vaší úvěrové historie. Pokud se tedy nacházíte v situaci, kdy musíte tvrdě rozhodovat o tom, které účty zaplatíte jako první, upřednostněte nejprve splátky svých půjček.

Další věcí, na kterou byste měli myslet, je fakt, kterou půjčku budete splácet předčasně, pokud například mimořádně ušetříte nějaké peníze navíc. Může to být půjčka s nejmenší jistinou, které se tak rychle zbavíte anebo půjčka s nejvyšší úrokovou sazbou. Pokud splatíte předčasně půjčku s vysokou úrokovou sazbou, ušetříte více peněz na úrocích. Pokud však splatíte půjčku s nejnižší jistinou možná se vám uleví, že nemusíte splácet tolik půjček jako doposud. Preference je čistě na vás. Každopádně by mělo padnout rozhodnutí předčasně splácet buď nejdražší nebo nejnižší půjčku.

Slovo závěrem

Kolik půjček si můžete sjednat? Když je jistě možné zřídit si více než jednu půjčku, měli byste tak činit pouze v zoufalé finanční situaci, kdy přínosy převažují nad riziky.

Mnohem rozumnější je postupovat preventivně a vytvářet dlouhodobě finanční přebytky. Tyto přebytky si můžete posílat na speciální spořící účet a peníze využít právě ve chvíli, kdy vás postihne nějaký neočekávaný výdaj. Začnete-li s budováním úspor ještě dnes, předejdete budoucí nutnosti zřídit si vícero půjček, byť tuto možnost budete pravděpodobně vždy mít.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *