7 signálů, které vám napoví, že vám nabízí osobní půjčku podvodník

Konsolidace půjček, zaplacení neočekávaných výdajů, peníze pro problémové klienty a další atraktivní možnosti osobních půjček mohou nalákat nic netušícího žadatele, který se poté dozví, že věřitel nebyl nic jiného než podvodník. Jak můžete zjistit, která úvěrová společnost je legitimní? Pojďme si projít běžné příznaky toho, že možná čelíte podvodnému jednání.

S úvěrovými podvody se často setkávají lidé, kteří hledají rychle řešení svých finančních problémů. Jedná se o činnost nelegitimních společností, které tvrdí, že půjčují lidem peníze, ale ve skutečnosti si pouze nechají zaplatit nějaký zbytečný poplatek a posléze už je nejde kontaktovat. Případně šijí boudu na žadatele nějak jinak, jejich vynalézavost stále nezná mezí.

Jaké jsou běžné typy úvěrových podvodů:

Většina podvodníků s půjčkami se snaží získat peníze předem, nebo poskytuje tak přísné podmínky půjčky, že dlužníci budou čelit poplatkům z prodlení nebo jiným poplatkům, které jednoduše není možné splatit. Dnes už je přitom maximální výše poplatků zastropovaná ČNB a žádné poplatky předem po vás poskytovatel úvěru rovněž žádat nesmí.

  • Poplatek za půjčku

Podvodníci se vám mohou pokusit nabídnout nízkonákladovou půjčku výměnou za poplatky ve výši stovek či tisíců korun předem. Jakmile tyto poplatky obdrží, přeruší kontakt s klientem bez poskytnutí jakýchkoliv finančních prostředků.

  • Půjčky bez kontroly registru

Každý legitimní úvěrový poskytovatel musí do registrů dlužníků nahlížet. I když existují půjčky bez registru a další půjčky ihned, neznamená to, že by tito věřitelé do registrů dlužníků nenahlíželi. Ze zákona mají povinnost zkoumat registry každého žadatele, pouze při posuzování jednotlivých žádostí využívají alternativního hodnocení bonity klienta. Proto jsou schopní poskytnout finanční prostředky i lidem s problémovou úvěrovou historií. Pokud vám někdo nabízí půjčku bez kontroly registru, jedná se o výrazné varování.

  • Soukromé půjčky s odpuštěním několika splátek

I když některé instituce poskytující dlouhodobé půjčky obvykle nabízejí jako benefit prominutí několika splátek v případě vzorného splácení, u půjček od soukromých osob se často jedná o pokus o podvod. Pokud vás osloví soukromá osoba, která slíbí, že vám část splátek odpustí, obvykle se jedná o podvod.

Kdo je nejvíce ohrožen podvodným jednáním?

Podvodníci mají tendenci cílit na lidi, kteří buď nic netuší, nebo mají potíže se získáním půjčky konvenčními způsoby. Zkrátka žadatele hledající půjčky pro problémové klienty.

Dlužníci s vyšším objemem dluhů, starší lidé a lidé se špatnou úvěrovou historií mohou být nejvíce ohroženi těmito typy podvodů. Podvodníci jim mohou tvrdit, že nabízejí produkty, které tito dlužníci zoufale potřebují. Například půjčky bez kontroly registru mohou být zvláště atraktivní pro lidi s negativními záznamy.

Pokud spadáte do vysoce rizikové kategorie, je důležité dávat pozor na každou společnost, která inzeruje úvěrový produkt, který se zdá být pro vaši situaci příliš dobrý. V ideálním případě je vhodné využít nějakého nezávislého srovnání půjček. V případě pochybností zkontrolujte, zda má společnost licenci ČNB a pokud zjistíte, že ne, rovnou se obraťte na orgány činné v trestním řízení.

Pojďme se blíže podívat na to, které signály vám napoví, že se jedná o podvodného poskytovatele půjček.

1. Věřitele nezajímá vaše úvěrová historie

I když žádáte o půjčku na bydlení, či půjčku na auto, za kterou budete ručit svým majetkem, skutečně renomovaní věřitelé jasně říkají, že se budou muset podívat na vaší úvěrovou historii.

To je důležité – většina poskytovatelů půjček musí vědět, jakou máte historii splácení dluhů, aby se ujistili, že budete stejně pečliví při splácení následující půjčky. Naopak, podvodné firmy nemají skutečný zájem o včasné splacení. Ve skutečnosti mají tendenci vyhledávat vysoce rizikové dlužníky, u nichž je pravděpodobné, že zůstanou se splácením půjčky pozadu a tím pádem jim budou moci účtovat vysoké poplatky a pokuty za prodlení se splácením.

Samozřejmě existují někteří renomovaní věřitelé, kteří nabízejí půjčky pro problémové klienty, přičemž při určování způsobilosti zohledňují více faktorů než pouze registry dlužníků. Před poskytnutím půjčky tak tito věřitelé obvykle požádají o informace o vašem příjmu a zaměstnavateli.

  • POUČENÍ: Proveďte náležitý vlastní průzkum a čtěte pečlivě úvěrové smlouvy. Ujistěte se, že spolupracujete s věřitelem, který se zajímá o vaši předchozí finanční historii.

2. Věřitel nemá licenci ČNB

Je ze zákona vyžadováno, aby byl každý poskytovatel půjček registrován ČNB. Pokud věřitel, který vás svou nabídkou zaujal nemá tuto informaci nikde na webu viditelně uvedenou, může jít o podvod.

Poskytovatelé dlouhodobých i krátkodobých půjček se touto informací obvykle chlubí a pokud tomu tak není, je věřitel podezřelý. Pokud chcete přesto žádat o půjčku podobného věřitele, můžete ještě navštívit stránky České národní banky a zde si ověřit seznam subjektů, které půjčky na našem území poskytovat mohou. Pokud ho nenajdete ani tam, dejte od poskytovatele úvěru ruce pryč.

  • POUČENÍ: Kontrola licence ČNB je klíčovým krokem k zajištění toho, abyste jednali s renomovanou společností. Licence odděluje podvodníky od legitimních podniků. Pokud chcete mít jistotu, že vybíráte pouze z ověřených poskytovatelů, můžete opět zkusit srovnání půjček.

3. Věřitel vám neustále volá, píše a doléhá na vás

Renomovaní věřitelé obvykle inzerují své půjčky způsoby, které byste očekávali. Například online nebo prostřednictvím jiných hromadných sdělovacích prostředků.

Pokud dostanete nabídku půjčky telefonicky, prostřednictvím emailu nebo dokonce jako písemnou výzvu do schránky, buďte okamžitě ve střehu. Kromě nestandardních nabídek půjček je také obvyklé, že po vás budou tito poskytovatelé požadovat, abyste zaplatili poplatky ještě před uzavřením půjčky.

  • POUČENÍ: Renomovaný věřitel na vás nebude tlačit telefonicky, emailem ani nijak jinak a dá vám dostatek času pro přemýšlení. Více informací se můžete dozvědět prostřednictvím našeho kompletního průvodce online půjčkami.

4. Web poskytovatele není zabezpečený

Při návštěvě webu věřitele jsou nejenom důležité informace, které vidíte, ale také to, jak je bezpečné jeho web navštívit. Vždy proto hledejte:

  1. Symbol visacího zámku na všech stránkách, kde jste požádáni o poskytnutí osobních údajů.
  2. URL, které začíná „https“ místo „http“ (druhé „s“ znamená „zabezpečené“).

Symbol visacího zámku a zabezpečená adresa zaručí, že je web chráněn před zloději identity, kteří kradou osobní údaje a prodávají je dalším zločincům.

V nejlepším případě nedostatky v těchto bezpečnostních opatřeních znamenají, že věřitel nemá obavy o fungování vlastního webu. V nejhorším případě by to mohlo znamenat, že věřitel nechává vaše informace vystaveny záměrně jako součást úvěrového podvodu.

  • POUČENÍ: I kdybyste žádali pouze o půjčku rychle na účet, pečlivě zkontrolujte půjčkové weby, které navštěvujete, a hledejte ukazatele, které značí, že jsou bezpečné. Tato bezpečnostní opatření hackerům nejen ztěžují odcizení vašich informací, ale také naznačují, že máte co do činění s renomovanou společností.

5. Věřitel nemá žádnou fyzickou adresu

Každý věřitel, o kterého se zajímáte, by měl mít na webu uvedeno jeho fyzické umístění. V některých případech budou podniky provozující podvody s osobními půjčkami uvádět adresy, které jsou ve skutečnosti neobsazené.

Pokud nenajdete žádné zmínky o fyzické adrese, raději se věřiteli vyhněte. Mnoho podvodných poskytovatelů by bylo raději nevystopovatelných, aby se vyhnuli právním následkům. Český půjčkový trh přitom nabízí řadu prověřených alternativ.

  • POUČENÍ: Vždy je lepší spolupracovat se společností, která vám poskytne i její skutečnou fyzickou adresu.

6. Věřitel na vás tlačí, abyste jednali okamžitě

Nepodléhejte naléhavé nabídce. Jedním z charakteristických znaků podvodů s osobními půjčkami je poskytnutí okamžitého termínu pro uzavření žádosti o půjčku, protože nabídka rychle vyprší – např. za 15 minut.

Věřitelé, kteří využívají této nátlakové strategie, jsou pravděpodobně nevěrohodní. Navíc to může být trik, jak vás přimět k ukvapenému rozhodnutí. Jedná se také o jednu z nejčastějších chyb, kterou dělají žadatelé o krátkodobé půjčky ihned.

  • POUČENÍ: Nikdy byste neměli být nuceni rozhodnout se pod tlakem. Legitimní věřitelé mohou stanovit lhůty pro přijetí nabídky půjčky, ale pravděpodobně budete mít dny, nikoliv minuty, abyste se rozhodli, zda půjčku přijmete nebo ne.

7. Věřitel není transparentní ohledně svých poplatků

Podvodní věřitelé se rádi vyhýbají tomu, aby poplatky za své půjčky viditelně zveřejňovali na svých webových stránkách, případně vám je nesdělí ani na požádání. Mohou vám také sdělit, že vám byla půjčka schválena, a poté od vás požadovat poplatek.

Skryté poplatky, které jsou klientovi uložené po schválení půjčky, jsou opět nezákonné a za takové jednání hrozí věřiteli ztráta licence. Vyhněte se jakékoli společnosti, která se touto praxí řídí, zvláště pokud vám bylo řečeno, že peníze předem jsou určeny na „zpracování“, „pojištění“ nebo „papírování“.

  • POUČENÍ: Věrohodní věřitelé si neúčtují žádné poplatky předem a veškeré další poplatky spojené se zřízením půjčky jsou jasně uvedeny alespoň ve smluvních podmínkách věřitele.

Slovo závěrem

Pokud potřebujete osobní půjčku, proveďte průzkum a porovnejte nabídky více poskytovatelů půjček. Jenom tak se ujistíte, že od důvěryhodného zdroje získáte tu nejlepší nabídku. Seznam společností uvedených na akutnipujcka.cz je dobrým začátkem – tyto společnosti jsou renomované a nabízejí nadstandardní úvěrové podmínky.

1 z 5 - (1 hlas)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *