Havarijní pojištění auta do zahraničí. Můžete se na něj spolehnout?

Geografická platnost havarijního pojištění je uvedena v pojistných podmínkách a obvykle se jedná o Evropu. Někdy do této oblasti spadá i Turecko, Rusko a Ukrajina. Kromě toho také platí, že havarijní pojištění v zahraničí funguje podobně jako na našem území. Před každou cestou do zahraničí vaším autem je však vhodné si zkontrolovat několik informací – zda máte vůbec havarijní pojistku sjednanou a pokud ano, pro jistotu si ověřte, zda její platnost sahá i za hranice České republiky.

Žádný cestovatel se určitě nechce vydat do zahraničí, aby po případné nehodě zjistil, že je jeho pojištění automobilu platné pouze na českých silnicích. Nejenomže si tak zkazíte případnou rodinou dovolenou, rovněž může takové pochybení znamenat pořádnou díru ve vašich financích. Pokud vám totiž přijde, že vás chce váš český automechanik sedřít z kůže pak vězte, že podobné opravy a servis jsou v zahraničí mnohdy ještě výrazně dražší. Pokud tak hodláte cestovat na svou rodinou dovolenou svým vozem, je nezodpovědné autopojištění podcenit.

Vezměte si, že ráno přijdete k vozu a prostě ho nenastartujete. Bez patřičně uzavřeného havarijního pojištění budete čelit v zahraničí velmi nemilé situaci. Budete-li muset například řešit odtah, přijde vás na neskutečné peníze. Odtahová služba jenom v rámci ČR stojí často více než 10 000 Kč a co teprve takový odtah z Chorvatska… Budete-li mít vhodně uzavřené havarijní pojištění do zahraničí, můžete se spolehnout na to, že vám tyto náklady pokryje pojistka a možná dostanete i náhradní vůz a vy budete moci ve své dovolené v klidu pokračovat.

Kromě cestovních dokladů a pojištění nezapomínejte ani na pojištění vašeho vozu

Než se vydáte na cestu za hranice naší domoviny, myslete na to, že pravděpodobnost případné havárie je v zahraničí mnohem vyšší. Budete čelit vysokému provozu a často se navíc na dovolenou autem vydávají sváteční řidiči, kteří nemají s řízením takové zkušenosti. Cestování vozem pak většinou trvá několik hodin, takže se musí řada z řidičů potýkat také s únavou.

Pokud jste zodpovědným majitelem vozu a máte havarijní pojištění sjednané, měli byste si zkontrolovat několik důležitých parametrů vaší pojistné smlouvy, které rozebereme níže. Nemáte-li uzavřené havarijko, sjednejte si alespoň krátkodobé havarijní pojištění. Ano, ve většině případů to mohou být vyhozené peníze, ale jakmile jednou nabouráte, což se dříve nebo později stát může, budete si za své prozíravé rozhodnutí děkovat. Havarijní pojištění do zahraničí se skutečně vyplatí, neboť se budete cítit se sjednaným krátkodobým havarijním pojištěním do zahraničí mnohem více v klidu.

Co byste před cestou do zahraničí měli zkontrolovat?

Máte-li havarijní pojištění sjednané, je to skvělé. Ještě však nemáte vyhráno. Zkontrolujte si před vámi plánovanou cestou nastavení vaší pojistné smlouvy. Zaměřit byste se přitom měli zejména na tyto parametry:

  • Územní platnost: Jak asi chápete, tento parametr definuje území, na kterém vám vaše havarijní pojištění poskytuje pojistné krytí. Jednoduše řečeno, kde všude vaše havarijní pojištění platí. Je velmi pravděpodobné, že pokud pojedete do oblíbených dovolenkových destinací, jako jsou Itálie, Chorvatsko nebo sousední Slovensko, vaše havarijní pojištění bude automaticky platit i v zahraničí. U exotičtějších, avšak stále více oblíbených destinací na Balkáně (to se týká hlavně motorkářů) jako je Albánie, Makedonie nebo Bosna, je však nutné si územní platnost havarijního pojištění zkontrolovat. Platí po celém geografickém území Evropy, nebo pouze v zemích Evropské unie?
  • Jaké nabízí vaše pojistka asistenční služby: Měli byste si zjistit zejména informaci, v jakých situacích vám musí pojišťovna dle smluvních podmínek poskytnout pomoc. Telefonní číslo na asistenční službu si před cestou určitě uložte do mobilního telefonu a možná je záhodné si ho napsat i někam na papír a vložit do kastlíku ve voze. Na asistenčních službách se často šetří, jejich rozsah však není moudré podceňovat.
Náš tip: Pokud nemáte doposud sjednané havarijní pojištění, nevadí. Můžete si ho sjednat i v klidu z pohodlí domova online.

Asistenční služba pojišťovny může zachránit vaši dovolenou

Máte-li vhodně sjednané havarijní pojištění, může vaše pojistka krýt případný odtah ze zahraničí, případně odtah do nejbližšího autorizovaného servisu. Bude vám zajištěna oprava, a navíc budete ve stresující situaci komunikovat česky s asistentem pojišťovny na telefonu. V rámci asistenčních služeb vám mohou být někdy dokonce i uhrazené náklady na náhradní ubytování, nebo vám bude zajištěný náhradní vůz, abyste ve své dovolené mohli pokračovat.

Samozřejmě opět záleží na pojistných podmínkách a rozsahu asistenčních služeb. Při sjednání havarijního pojištění byste se tak měli zajímat o to, co všechno vám pojistná smlouva nabízí a jaké jsou maximální limity této asistence. Vhodné je si posléze vše vyřčené znovu zkontrolovat i v pojistné smlouvě. Samozřejmě, že vyšší pojistné limity prodraží vaši pojistku, pokud se ale chystáte uzavřít pouze krátkodobé havarijní pojištění do zahraničí, pak se na pojistných limitech rozhodně nevyplatí šetřit.

Asistenční služby pak nejsou nabízeny pouze v rámci havarijního pojištění, nýbrž se s nimi můžete setkat i jako s doplňkem povinného ručení. Přesto je poměrně nerozumné odjíždět do zahraničí pouze s povinným ručením, budete pravděpodobně na cestě unavení, může přijít mikro spánek a pouze havarijní pojištění vás může v zahraničí ochránit před případnými milionovými škodami.

Nejste s asistenčními službami, které vám nabízí vaše stávající povinné ručení, spokojení? Zvažte, zda by nebyl dobrý nápad si online sjednat nějakou lepší alternativu.

Nemáte uzavřené havarijní pojištění? Zvažte před cestou do zahraničí sjednání pojištění automobilu na dovolenou!

Pojištění automobilu na dovolenou má řadu výhod, zejména pokud nemáte uzavřené havarijní pojištění, nebo vaše smlouva neplatí pro cesty do zahraničí. Co vám takové krátkodobé havarijní pojištění na dovolenou může nabídnout?

  • Můžete cestovat v klidu téměř po celé Evropě. Často se k evropským zemím řadí i Turecko a Rusko.
  • Pojištění automobilu do zahraničí vás standardně chrání před škodami způsobenými poruchami, vandaly a pochopitelně i následky nehody, které způsobíte vlastní chybou. Stejně tak vám může pomoci, když si zabouchnete klíče ve voze nebo dojde k poškození pneumatiky.
  • Krátkodobé havarijní pojištění do zahraničí za vás může zařídit i opravu vozidla v místě poruchy, případně odtah do nejbližšího servisu nebo i zpět do ČR.
  • Pojištění vám může zajistit i náhradní dopravu do cíle dovolené – vlakem, autobusem a na velké vzdálenosti dokonce i letadlem.
  • Máte nárok také na náhradní vozidlo, které můžete mít vypůjčené po nezbytně nutný počet dnů během vaší dovolené.

Sjednejte si havarijní pojištění do zahraničí nebo i preventivně

Pokud potřebujete havarijní pojištění do zahraničí, povinné ručení nebo třeba jen krátkodobé pojištění vozidla do zahraničí, je vhodné využít za tímto účelem srovnávače. Jedná se o online formulář, kde zadáte požadované informace o vozidle a své osobě a následně můžete vybírat z široké nabídky většiny pojišťoven.

Dostanete přehledně srovnané výsledky na jednom místě a je pouze na vás, pro kterou variantu autopojištění se rozhodnete. Každopádně máte jistotu, že se za pár okamžiků seznámíte se všemi dostupnými variantami pojištění automobilu a budete tak moci udělat to nejlepší a informované rozhodnutí.

5 z 5 - (13 hlasů)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *