Lze ještě i dnes narazit na podvodníky?

Půjčku si sjednejte vždy jen u známé banky nebo soukromé společnosti - ilustrační foto

Novela zákona o půjčkách naprosto změnila podobu českého businessu s úvěry. Spousta firem ukončila svou činnost, hodně společností se spojilo, malé poctivé firmy vyrostly do gigantů a nepoctivci pověsili půjčování peněz na hřebík. Je tedy ještě dnes možné narazit na podvodníka a lichváře? Měli byste být stále obezřetní, anebo je to již zbytečné?

Novela trh hodně pročesala

Novela zákona udělala v Česku průvan mezi půjčkami. Ovšem ani to nezabránilo notorickým podvodníkům, aby to na nás nezkoušeli dál. Okamžitě po zavedení této novely v účinnost v ní našli mezery, které mohou zneužít. Nejedná se však o nic dramatického a poctiví plátci se nemají čeho bát.

Lichváři jsou v každé době

I když bychom vám tedy chtěli říct, že už nehrozí žádné nebezpečí, stále se čas od času objeví někdo, kdo má k poctivosti hodně daleko. Naslibuje vám hory-doly, nabídne vám půjčku za neuvěřitelně výhodných podmínek, které je těžké odmítnout, a ještě vám vše napíše do smlouvy, takže se na oko ničeho nebojíte. Jenže kdo není právník, může důležitou formulaci přehlédnout.

Dejte si pozor na zavádějící smlouvy

Ve smlouvě totiž může být uvedená věta, že například slíbená výše velmi výhodných a nízkých úroků je poskytována pouze v určitých případech. Tím samozřejmě nejste, a proto se musíte řídit jiným ustanovením, které už není tak výhodné. Toho si ale samozřejmě všimnete až pozdě.

Právě nedávno se objevila zpráva o podvedeném páru, který přišel o téměř 250 000 Kč jen kvůli důvěřivosti. Půjčku jim totiž poskytl kamarád, a proto jeho sliby ani smlouvu mladá rodinka příliš nekontrolovala. Přesto, že je dnes již tento podvodník za mřížemi, může se samozřejmě kdykoliv objevit někdo další, kdo bude pokračovat v jeho šlépějích.

Jak se vyhnout problémům?

Jak se tedy jednou provždy vyhnout problémům? Nikdy nepodepisujte nic, čím si nejste 100% jisti. Pokud se cítíte být při podepisování smlouvy pod tlakem, řekněte to a rozhodně se do ničeho nenechejte natlačit. Nikdy si nepůjčujte od neprověřených poskytovatelů, a to ani od přátel. Půjčku si sjednejte vždy jen u známé banky nebo soukromé společnosti. A pokud si tím přece jen nejste jisti, dejte na radu internetu, právníků a ostatních zákazníků.

Každý čtvrtý Čech doplatil na půjčku příbuzným

Smutná dívka telefonuje - ilustrační fotoKaždý člověk soucítí se svou rodinou a když přijde tíživá finanční situace, většina podá pomocnou ruku. Taková štědrost je určitě významným plus a utuží rodinné vztahy, ovšem pod podmínkou, že se vám půjčené peníze vrátí zpět. Dle průzkumu….

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *