Existuje i pozitivní registr. Slyšeli jste o něm?

Pozitivní registr dlužníku používá i Cetelem - ilustrační foto

Registr dlužníků je stará známá věc. Pokud jste někdy někomu dlužili, meškali se splácením nebo měli nějaký finanční škraloup, je zde o vás veden záznam. V případě další půjčky je pak do tohoto registru nahlíženo a půjčka vám na základě zdejšího záznamu nemusí být poskytnuta. Ovšem věděli jste, že existuje i pozitivní registr? O co se jedná a kdo všechno jej používá? V tomto článku se vše dozvíte.

V pozitivní registru můžete být i vy

Pozitivní registr dlužníků se od toho klasického, “negativního” prakticky v ničem neodlišuje. Jsou v něm zapsání lidé s negativní platební minulostí. Ovšem u toho pozitivního se jedná o trochu odlišnou platební minulost.

Pokud jste si nikdy nic nekoupili, nikdy nevlastnili žádný bankovní účet, neplatili žádné veřejné služby, nic nevlastnili a nikdy se nikde finančně neprojevili, budete zde zapsáni. Ač se to zdá jako zcela nelogické a zbytečné, uvidíte, že to má velmi hluboký smysl.

Kdo používá pozitivní registr dlužníků?

Tento tzv. pozitivní registr používají jak banky, tak i soukromé společnosti. Kupříkladu můžeme uvést společnost Hello bank (Cetelem). Ta se na českém trhu pohybuje již řadu let. A právě tato společnost pozitivní registr aktivně používá. Firmy a banky si tak hlídají, zda jste finančně aktivní, zda někde finančně figurujete a zda tedy ve výsledku budete umět splácet půjčku. Pokud byste totiž nikdy žádný bankovní účet nevlastnili, nikdy nikde nic neplatili, ani se jinak finančně neprojevovali, bylo by to pro banky a poskytovatele půjček nekalé znamení, že nebudete mít jak splatit jejich půjčku.

Pozitivní registr vás nemůže zničit

Ovšem oproti negativnímu registru dlužníků, vás ten pozitivní nemůže zničit ani vás nijak poškodit. Pouze je to pro banky a společnosti znamení, aby si na vás dali pozor a půjčku vám v případě jejich podezření neposkytli. Stačí si tedy zařídit bankovní účet na své jméno, z něj poslat několik plateb za služby a několikrát z něj zaplatit kdekoliv v obchodě a v pozitivním registru již nebudete figurovat.

Málokdo tuto informaci zná. Banky a soukromé společnosti se jí snaží udržet v tajnosti, aby s tím lidé nemohli manipulovat. Veřejnost by však o tom měla vědět a zejména, pokud si chcete půjčit. A pokud už se vám v minulosti stalo, že jste si zažádali o půjčku a zcela z neznámých důvodů vám byla zamítnuta, už víte, proč tomu tak bylo.

Čtěte také: Předschválený úvěr v bance není vždy sázkou na jistotu

One Comment

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *