Půjčky pro cizince v ČR: Jak fungují a existují ještě vůbec?

Na území Česka žije spousta cizinců z různých koutů světa. Hodně z nich do Česka přijelo za prací, někteří si zde dokonce založili prosperující podnikání. Většina z nich řádně platí daně stejně jako čeští občané. Proč by si tedy cizinci žijící dlouhodobě v ČR v případě potřeby nemohli vzít půjčku?

Cizinci, kteří v Česku žijí již několik let, řeší stejné problémy jako Češi. Chtějí bydlet nejlépe ve vlastním bytě či domě, chtějí jezdit ve svém autě a vůbec se mít stejně jako čeští občané. Ne vždy na to mají dostatek peněz a pak řeší otázku, zda si vzít půjčku. Nejjednodušší to s půjčkami mívali sousedé ze Slovenska, nejsložitější pak cizinci pocházející mimo Evropskou unii.

Všeobecně platí, že cizinci musí počítat se ztíženým schvalováním žádosti o půjčku. V Česku působící banky, ale i nebankovní společnosti vždy předpovídají větší riziko a jsou tak spíše neochotné poskytovat půjčky cizincům, a to zejména těm méně movitým.

České občanství je výhodou, plus je alespoň dočasný pobyt

Hodně cizinců, kteří v Česku žijí opravdu dlouho, si raději vyřídí české občanství. Díky českému občanství získají trvalý pobyt a poskystovatelé půjček je berou stejně jako české občany. Platit by pro ně měl stejná pravidla jako pro občany ČR.

Ne každý cizinec však splňuje podmínky pro získání občanství nebo o něj z nějakého důvodu nechce žádat. V takovém případě pomůže mít na území ČR vyřízený alespoň dočasný pobyt, který šanci získat půjčku ihned zvýší.

Samozřejmě pouze tehdy, pokud cizinec splňuje další podmínky nezbytné k získání půjčky. Jedná se zejména o dlouhodobý a pravidelný příjem ze zaměstnání či podnikatelské činnosti. Získat půjčku je nemožné nejen bez doložení stálého příjmu, ale také ve zkušební či výpovědní lhůtě.

Jaké podmínky musí splnit cizinec žádající o půjčku v Česku:

  • plnoletost (18 let a více)
  • jeden až dva doklady totožnosti
  • české občanství nebo alespoň trvalý/dočasný pobyt na území ČR
  • dostatečný příjem a potvrzení o příjmu (od zaměstnavatele či daňové přiznání)
  • žádný záznam v registru dlužníků
  • bankovní účet u české banky
  • funkční mobilní telefon a e-mailová adresa

Velkou šanci má rovněž finančně zajištěný cizinec, který o půjčku požádá v české bance, u níž má veden bankovní účet. Taková banka zná jeho finanční situaci a mimo to mu může nabídnout také odbornou pomoc bankovního poradce, který mu se získáním vhodné půjčky pomůže.

Cizinci mohou ručit majetkem

Cizinci, kteří na území ČR nemají ani trvalý, ani dočasný pobyt mohou získat půjčku, pokud poskytovateli nabídnou odpovídající zástavu v podobě majetku. Může se jednat například o nemovitost či movitý majetek. Jedinou podmínkou je, aby jej poskytovatel půjčky akceptoval. Zde však vzniká poměrně velké riziko, že dlužník o majetek přijde, pokud se dostane se do prodlení se splatností půjčky.

Navíc vzhledem k aktuálně platnému zákonu je však pravděpodobné, že takovou půjčku v ČR nenajde nebo ji cizinec získá u nelegálního poskytovatele v ČR, který nemá licenci od ČNB nezbytnou pro legální poskytování činnost zprostředkovatele nebankovních půjček.

Cizinci se také mohou obrátit na nebankovní sektor, který bývá vůči rizikovějším skupinám žadatelů, mezi něž cizinci tak trochu patří, o půjčku benevolentnější. Není to už ale tak snadné jako před přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru, který vešel v platnost na konci roku 2016. Na základě tohoto zákona jsou totiž už i nebankovní poskytovatelé půjček povinni ověřovat bonitu každého zájemce o půjčku. Neučiní-li tak, porušují zákon.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *