Máte finanční cítění? Otestujte se!

Žena u pc přemýšlí - ilustrační foto

Mít cit pro finance, neztratit se v nespočtu finančních produktů a prokousat se správně finančními službami není pro každého. Buď musíte mít finanční průpravu z vysoké školy, anebo vrozené finanční cítění. Máte jedno z toho? V tomto článku se můžete otestovat.

Právě v následujících řádcích totiž najdete 3 ukázkové příklady a vždy dvě řešení, z nichž jedno je správné. Pokud na všechny tři příklady odpovíte správně, můžete si gratulovat, neboť se řadíte mezi hrstku lidí, kteří vrozeným finančním cítěním disponují.

1. Chybějící finance do výplaty

Smutně hledíte do kalendáře a jen marně vyhlížíte den D. Den, kdy vám konečně bude vyplacena další výplata. Na bankovní účet se už raději ani nedíváte a v peněžence máte posledních pár korun. Bez půjčky to určitě nepůjde. Jenže jakou půjčku zvolíte?

A. 5 000 Kč na měsíc s přeplacenou částkou 0 Kč.

B. 20 000 Kč na půl roku s přeplacenou částkou 666 Kč.

2. Vlastní bydlení raz dva

Toužíte po vlastním bydlení, každý den si představujete tu krásnou zahrádku, na které budete relaxovat a už se úplně vidíte, jak budete chodit na procházky do nejbližšího okolí. Jenže stále nemáte dostatek financí, abyste si svůj sen splnili. Jak se tedy rozhodnete?

A. Půjčíte si 500 000 Kč na 8 let a celkově přeplatíte 84 842 Kč a na zbytek si našetříte.

B. Půjčíte si rovnou 2 000 000 Kč na 8 let a celkově přeplatíte 339 368 Kč.

3. Půjčka na spotřební zboží

Přijdete do obchodu a vidíte tam spoustu krásných věcí. Nové oblečení, krásné doplňky, nejnovější technické vychytávky či zbrusu novou elektroniku. Všechno vás to láká, ale přesto víte, že na to aktuálně nemáte prostředky. Co uděláte?

A. Půjčíte si na všechno, co se vám líbí a budete 2 roky splácet.

B. Nepůjčíte si a počkáte, až dané věci budou ve slevě nebo v akci, kdy na ně budete mít.

Správné odpovědi

Naše příklady mají mnoho správných odpovědí. Ani námi určené odpovědi nejsou jednoznačně správné nebo špatné. Pokud jste ale určili 1. A, 2. A a 3. B, odpověděli jste nejlépe, jak jste mohli. Je ale samozřejmé, že v prvé řadě byste se měli půjčkám vyhnout a pokud to situace nedovolí, až pak po nich začít pokukovat. Není totiž vhodné půjčovat si za každou cenu.


Oblíbené kategorie

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *