Jak si půjčit od lidí – peer to peer půjčky

Nevěříte bankám nebo vám banka nechce půjčit? Máte averzi či nedůvěru vůči nebankovním společnostem? Potřebujete hotovost a hledáte schůdnou alternativu? Prostřednictvím peer to peer platformy si půjčíte od konkrétních lidí a vyhnete se tak diktátu finančních institucí. Poradíme vám, na co si máte dát pozor.

Co si představit pod pojmem peer to peer půjčka?

Peer to peer půjčka aneb půjčte si od lidí. Tuto větu jste určitě už na svých televizních obrazovkách zaznamenali. Za pojmem peer to peer (P2P) se skrývá proces financování, který obvykle sdružuje tři strany – věřitel, prostředník a dlužník. V popisovaném procesu se však nevyskytuje žádná bankovní instituce. Její roli sehrává prostředník, peer to peer (P2P) platforma, která v tomto mikrosystému sdružuje věřitele (investory) a žadatele o půjčky.

Taková platforma přináší oběma stranám win-win situaci. Peer to peer půjčka bývá většinou výhodnější pro dlužníky než v případě nebankovních institucí, a navíc přináší zhodnocení vkladů investorů. Za zprostředkování, vyřízení administrativy (vystavení poptávky, sepsání smlouvy) a převodu peněz si platforma samozřejmě nárokuje svou provizi.

Doporučujeme

  • Zonky půjčka - Lidé půjčují lidem

  • Výše půjčky
    do 750 000 Kč

  • Splatnost
    Od 6 do 84 měsíců

  • Podrobnosti

Jak celý proces funguje?

Vy jako dlužník po registraci v konkrétní platformě zadáte do systému částku, dobu splácení a maximální úrok, který jste ochotni splácet a pakliže se vaše očekávání potká s představou potenciálního věřitele (investora) můžete slavit. Takový systém vychází ze standardního tržního mechanismu, kde se střetává poptávka s nabídkou. Zájem ze strany investorů se většinou projevuje tak, že nabízí stejný nebo nižší úrok dle vašich požadavků.

Jednotlivé platformy se liší svými konkrétními pravidly. U některých je třeba profinancování celé cílové částky, jinde stačí vybrat pouze část. Peer to peer zprostředkovatelé se rovněž liší pravidlem o počtu investorů – na jedné straně spektra nalezneme platformy vyžadující, aby se na konkrétní půjčce podílelo několik investorů, na druhé straně dostačuje jediný věřitel ochotný zainvestovat celou částku. Rovněž se pak najdou platformy, kde o výši úroku nerozhoduje tržní mechanismus. Zájemci o půjčku jsou dle hodnotících kritérií rozděleni do několika skupin, přičemž má každá stanovenou svou úrokovou sazbu.

Hlavní výhody peer to peer půjček

Jak už bylo řečeno, v případě peer to peer (P2P) půjček můžete očekávat nižší úrokové sazby než v případě spotřebitelských úvěrů bankovních a nebankovních institucí. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, je celý proces velmi transparentní a bezpečný. Získáte přístup k přehledné smluvní dokumentaci, navíc se nemusíte bát, že pokud odmítnete nabídku investorů, tak budete čelit smluvní sankci.

Pokud navíc přijdete se zajímavým příběhem, případně svou půjčku dokážete kvalitně obhájit, dostanete možnost získat věřitele v poměrně krátkém čase.

Kdo si může takto půjčit?

I peer to peer půjčky (P2P) mají samozřejmě svá pravidla. Vzhledem k tomu, že se pohybujeme na území ČR, je zcela pochopitelné, že musí žadatel o půjčky splňovat věkovou hranici 18 let. Rovněž je také vyžadovaný trvalý pobyt na našem území. Tyto podmínky, které asi nikoho nepřekvapí, pak dokládáte pomocí platných dokladů totožnosti. Druhou a v zásadě poslední podmínkou je doložení vaší budoucí schopnosti splácet závazky. Ptáte se, jak budete tuto schopnost dokládat? Zpravidla stačí pouhé potvrzení o pravidelném příjmu.

Na co si dát pozor?

Půjčky od lidí jsou nejenom vyhledávaným řešením ztížené finanční situace, ale také bezpečnou cestou k financím v případě, kdy například potřebujete nastartovat podnikání. Peer to peer (P2P) půjčky nejsou v žádném případě podvodem, ochrana osobních údajů a maximální průhlednost procesu je zajišťována zprostředkovatelem, je třeba si pouze zvolit toho správného.

Notoričtí neplatiči se však nevyhnout nepříjemným sankcím ani zde. Ze strany dlužníka je očekáváno řádné splácení. V případě zpoždění ve splátkovém kalendáři, můžete očekávat v prvé řadě úroky z prodlení a posléze i smluvní pokuty, které se mohou vyšplhat i na několik procent z cílové částky. Posledním hřebíčkem do rakve pak bývá zesplatnění úvěru. Pokud budete některou ze splátek dlužit delší dobu, věřitel úvěrovou smlouvu ukončí a bude požadovat zaplacení celé částky najednou.

Můžete se tak setkat s neoblíbeným principem sněhové koule. Jeden až dva měsíce nejste schopni splácet, objeví se úroky z prodlení a smluvní pokuty. Pokud situaci neřešíte, tak následuje zesplatnění úvěru a nabalují se další smluvní pokuty a v neposlední řadě i zákonný úrok z prodlení. Nechceme samozřejmě malovat čerta na zeď, jenom je třeba myslet i v případě peer to peer platforem, že jejich úkolem je především chránit investory a jejich peníze.

  • Zonky půjčka - Lidé půjčují lidem

  • Výše půjčky
    do 1 200 000 Kč

  • Splatnost
    Od 6 do 120 měsíců

  • Podrobnosti

5 z 5 - (25 hlasů)


One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *