Jak si správně půjčit peníze?

Dotaz, který může na první pohled vyvolat úsměv. Skutečně ale víte, jak si správně půjčit? Triviální otázky mívají často složité odpovědi. Druh půjčky by měl především do značné míry odrážet její účel. V případě, že skutečně uvažujete o půjčce a neorientujete se, nepanikařte. Přinášíme vám stručný přehled trhu s půjčkami.

Pouť životem je údajně neustálým bojem s problémy a jedním takovým problémem může být právě i finanční tíseň. Ukvapené rozhodnutí ušité horkou jehlou vás však v budoucnu může stát desetitisíce korun nebo i střechu nad hlavou.

Cestou nejmenšího odporu je půjčka od rodiny či známých, ne každý se však může obrátit na bohatého strýčka. Posléze můžete využít služeb bankovních i nebankovních institucí a v neposlední řadě pak je možné využít nabídky žhavé novinky posledních let v podobě peer to peer půjček. Jaké tedy máte konkrétní možnosti?

1. Kreditní karta

Vhodná kreditní karta s dlouhým bezúročným obdobím, které se řádově pohybuje v desítkách dnů, může být skvělým východiskem, jak zajistit vám či vaší rodině dostatečné cash-flow i v době krátkodobého výpadku příjmu. Rozhodně je však třeba si hlídat onu délku bezúročného období, po této době může dluh na vaší kreditce nepěkně narůst ďábelským tempem.

Nevýhodou kreditní karty povětšinou bývá, že není určená k výběrům hotovosti. Kreditní karta podobně jako níže zmíněný kontokorent, pak jsou naprosto nevhodným východiskem pro půjčky přesahující délku dvanácti měsíců. V takovém případě se stává půjčka doslova pohromou, přičemž následky pro vaši peněženku mohou být fatální.

2. Kontokorent

Hned na začátek můžeme zmínit jednu z hlavních nevýhod kontokorentu, neboť ne každý klient banky na něj dosáhne. Banka zpravidla tento produkt poskytuje osobám s dostatečným pohybem finančních prostředků na účtu. Za předpokladu, že jste schopni včas splácet své finanční závazky, vám může být kontokorent skvělým sluhou v dobách, kdy potřebujete překonat krátkodobý finanční nedostatek.

Kontokorent může být ideální východiskem pro jedince, kterým z účtu odchází pravidelné platby před datem pravidelného příjmu. Zajímavou kombinací využití bankovních produktů pak může být kombinace bezúročného období kreditní karty a plného splacení dluhu na kartě právě pomocí kontokorentu. Nelze však doporučit tento nápad obecně. Při neřízeném utrácení stojíte před hrozbou, že kontokorent časem vyčerpáte. Životně důležitou informací pak je splatnost kontokorentu, která se u jednotlivých bankovních domů liší v rámci půl roku až roku.

Porovnání kontokorentů zde

3. Spotřebitelský úvěr

Další z možností půjček je jeden z produktů, který vám bude banka s oblibou nabízet. Spotřebitelský úvěr je vhodným řešením pro dlouhodobější půjčku v rámci let. Zde však platí více než kde jinde, že se vyplatí nerozhodovat unáhleně a porovnat nabídku více finančních ústavů.

Překážkou může být žadatelova minulost. Mezi požadavky na schválení spotřebitelského úvěru zpravidla patří čisté záznamy v registrech dlužníků, a hlavně dostatečná výše pravidelného příjmu. Spotřebitelské úvěry se dále dělí na účelové a neúčelové. Jak už sám název napovídá, v případě účelového úvěru bude chtít banka vědět, na co budou peníze určeny. Jejich užití, tak musí být dokazováno například fakturami, či kupní smlouvou. Pro banku jsou méně rizikové, a proto mají také nižší úrokovou sazbu. Neúčelový úvěr můžete naopak použít na cokoliv, a proto také můžete počítat s úrokem vyšším.

Oblíbené bankovní půjčky

 • Osobní půjčka MONETA Money Bank

 • Výše půjčky
  do 800 000 Kč

 • Splatnost
  Od 6 do 120 měsíců

 • Podrobnosti

 • Půjčka od Eqa bank

 • Výše půjčky
  do 700 000 Kč

 • Splatnost
  Od 12 do 84 měsíců

 • Podrobnosti

Oblíbené nebankovní půjčky

 • Nebankovní Hyper půjčka

 • Výše půjčky
  do 250 000 Kč

 • Splatnost
  Od 6 do 84 měsíců

 • Podrobnosti

 • Rychlá ViaSMS půjčka

 • Výše půjčky
  do 20 000 Kč

 • Splatnost
  Od 1 do 30 dní

 • Podrobnosti

4. Leasing

Leasing je hojně využíván jak právnickými, tak fyzickými osobami, přičemž se v zásadě dělí na dvě kategorie – finanční a operativní. Finanční leasing je obvykle spojený s nákupem automobilu, který kupuje ve své podstatě na splátky. Nicméně majitelem daného vozu se kupující stává až ve chvíli, kdy je finanční leasing řádně ukončen. Operativní leasing se pak liší v tom, že platíme fixní měsíční částku za využívání vozu, vůz však zůstává majetkem leasingové společnosti.

Raritou v rámci leasingu je pak leasing zpětný, kdy vlastník automobilu může svůj vůz v podstatě prodat leasingové společnosti, která mu za něj poskytne peníze, automobil dále nevlastní, ale postupně ho splácí až do jeho momentální hodnoty. Pointou je, že je možné tímto leasingem poměrně chytře chránit svůj majetek před případnou exekucí.

5. Hypotéka

Hypotéka představuje finanční produkt, se kterým se nebudete setkávat každý den. Klasická hypotéka umožnuje pořízení vlastního bydlení či investici do nemovitosti. Trh s hypotékami je značně konkurenční, a proto je opět dobré porovnávat konkurenční nabídky. Samotný proces schvalování hypotéky je pak tématem na samostatný článek.

V případě, že jste ochotni zastavit vlastní nemovitost, pak můžete využít i americké hypotéky, která má však vyšší úrok než hypotéka klasická. Rizikem insolventnosti však není ztráta automobilu, jako v případě leasingu, ale rovnou boj o střechu nad hlavou.

Slovo závěrem

Každý se může dostat do nepříjemné situace finančního nedostatku. V takovém případě je třeba si peníze půjčit. Pokud jste schopni utáhnout své závazky, nejedná se o problém. Ten nastává v situaci, kdy nejste dluhy schopni umořovat a dluh začíná ovládat vás. Unáhlená rozhodnutí mohou mít ve světě financí vážnou dohru a vy se určitě nechcete stát novodobým otrokem – sluhou svého dluhu. Tristní situaci pak představuje, pokud na úvěr nakupuje zboží jedinec, který nemá valné povědomí o kupovaném statku, a navíc se neorientuje v problematice půjček.

Přehled doporučených bankovních a nebankovních půjček

Ohodnoťte tento článek


One Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *