Přemýšlíte, jak splatit půjčku co nejrychleji? 5 ověřených tipů

Určitě se shodneme na tom, že občasnému zřízení půjčky se nevyhnete. Půjčka bez doložení příjmů vám může pomoci v případě, že neuspějete při žádosti o bankovní půjčku. A když máte štěstí a bankovní půjčku si pořídit můžete, jedno je stále jisté. Čím dříve půjčku splatíte, tím vás bude stát méně peněz. Existuje přitom hned několik způsobů, jak lze splatit půjčku co nejrychleji, které to jsou?

1. Zvažte uhrazení mimořádné splátky

Poskytovatelé dlouhodobých půjček nabízejí možnost úhrady mimořádné splátky. Pokud si to můžete dovolit, provádějte čas od času mimořádnou splátku, abyste tak výši nesplacené jistiny maximálně snížili.

Například splátka půjčky ve výši 250 000 Kč s 6,8% úrokem a 10letým obdobím splatnosti by činila kolem 2 900 Kč. Pokud však budete schopní sem tam vložit i mimořádnou splátku nebo rovnou splácet více – třeba 7 000 měsíčně, můžete snížit délku splácení na něco málo přes 3 roky. Říkáte-si, že je úroková sazba 6,8 % velmi výhodná? Vyzkoušejte srovnání půjček a můžete ji mít také.

Větší či mimořádné splátky vám pomůžou rychleji snížit jistinu, díky čemuž splatíte úvěr dříve.

Uvažujete o mimořádných splátkách a chcete realisticky určit, jak mohou být velké? Podívejte se na své výdaje a zjistěte, zda není možné některé omezit, aby mohly být splátky vašeho úvěru co největší.

2. Zřiďte si spořící účet, který bude sloužit jako splátkový fond

Dalším skvělým přístupem, který vám pomůže splácet úvěry rychleji ať už se jedná o konsolidaci půjček, půjčku se zástavou nebo půjčku na cokoliv, je zřízení spořícího účtu. Ptáte se proč?

Na spořící účet si můžete zřídit trvalý příkaz s datem splatnosti ihned po výplatě. Nastavíte-li si trvalý příkaz s chladnou hlavou, můžete dát splácení půjček prioritu, neboť vám vždy odejdou z běžného účtu peníze dříve, než je stihnete utratit za oblečení nebo obědy v restauracích.

Založení spořícího účtu s konkrétním účelem splácení půjčky může být skvělý způsob, jak dát prioritu jejímu předčasnému splacení.

Tento účet vám dá také kontrolu nad výdaji a budete schopní se držet mnohem snáze rozpočtu. Prozkoumejte spořící účty a vyberte ten s nejvyšším výnosem.

3. Najděte si práci na zkrácený úvazek

Práce na částečný úvazek či „vedlejšák“, který můžete dělat z domu, je jedním ze způsobů, jak udržet vaše dluhy pod kontrolou a třeba je splatit i dříve. Druhý příjem přitom může sloužit čistě ke splácení úvěrů.

Řekněme, že jste schopní si najít práci z domova, která vám přinese navíc 10 000 Kč měsíčně. To je celých 120 000 Kč za rok, které můžete využít k umoření dluhů. Případně k vybudování finanční rezervy a příště si už nebudete muset pořizovat ani krátkodobou půjčku na zaplacení akutních výdajů.

Pokud zvládnete ke stabilnímu zaměstnání ještě jeden drobný přivýdělek, získáte podstatnou výhodu.

Přivýdělek můžete hledat na internetu, optat se známých, případně se zeptat zaměstnavatele, zda by pro vás neměl nějaké zaměstnání ještě nad rámec klasického úvazku.

4. Dodržujte svůj měsíční rozpočet

Pokud nevíte, jak správně hospodařit s finančními prostředky, může se vám kvůli tomu cíl v podobě předčasného splacení dlouhodobé půjčky pořádně vzdálit. Pečlivým plánováním a úplným pochopením vašich měsíčních výdajů můžete učinit několik nezbytných obětí a vyhnout se tak pádu do dluhové pasti.

Vaše finanční zdraví a výdajové návyky mohou výrazně ovlivnit schopnost rychle splácet půjčky.

Posuďte tak své výdajové návyky a schopnosti dodržovat rozpočet. Pokud je pro vás stále složité udržet solidní rozpočet, vraťte se k našemu tipu dva a peníze určené na splácení půjček ze svého účtu odesílejte ihned po výplatě.

5. Zvažte refinancování půjčky

Pokud si nejste jistí, jak rychle splácet vaši půjčku, nebo se to nezdá proveditelné, možná platíte příliš mnoho na úrocích. Proto byste mohli zvážit refinancování. Zvažte výměnu půjčky na cokoliv za půjčku se zástavou, která má obvykle lepší úrokové sazby.

Případně můžete zvážit změnu za půjčku s kratší dobou splatnosti. Splátky vám vzrostou, ale vy se zbavíte úvěrového závazku mnohem dříve, nehledě na to, že zaplatíte mnohem méně peněz na úrocích.

Pokud se vám nedaří půjčku splácet rychle, zvažte její refinancování, zkrátíte-li si dobu splácení, pak vás k dřívějšímu splacení půjčky mohou „přinutit“ vnější okolnosti, pokud toho sami nejste schopní.

Před tím, než budete žádat o refinancování půjčky, využijte srovnání půjček a jednotlivé dostupné nabídky mezi sebou porovnejte.

Proč se rychlé splácení půjček vyplatí?

Rychlé splácení půjček může být pro vaše finanční zdraví prospěšné hned v několika ohledech. Budete moci začít dříve spořit na odchod do důchodu, s menšími závazky budete v mnohem menším stresu, a navíc se vyhnete i placení úroků po zbytečně dlouhou dobu.

Nehledě na to, že refinancování půjček se momentálně může velmi vyplatit. Úrokové sazby půjček jsou u historických minim, což je skvělá šance, jak můžete při zachování stejné výše splátek pokročit při splácení jistiny vašeho dluhu.

Stojí předčasné splacení půjčky za úsilí?

Splácení půjčky co nejdříve se určitě vyplatí, ale pouze pokud jste na to finančně připraveni. Abyste se vyhnuli ještě dalšímu zhoršení situace, měli byste mít v pořádku své finance a mít připravený finanční plán.

Než se rozhodnete pro mimořádné splátky, projděte si svůj rozpočet a ujistěte se, že si je můžete dovolit, aniž byste skončili s ještě vyšším dluhem. Mimořádné splátky běžných úvěrů také není moudré hradit, pokud vám budou růst dluhy z kontokorentu nebo na kreditní kartě, případně pokud vám nezbydou peníze na splácení hypotéky.

5 z 5 - (1 hlas)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *