Půjčky pro OSVČ: jak a kde je můžete získat?

Půjčky pro OSVČ často představují problém. Na účet jim nechodí výplata a nemají tak k dispozici potvrzení o příjmu jako běžní zaměstnanci. Potřebují daňové přiznání a ne vždy stačí to za poslední rok. Jaké možnosti český drobný živnostník hledající půjčku vůbec má?

Kdo je OSVČ?

OSVČ je zkratka pro osoby samostatně výdělečně činné. Mezi lidmi se buď používá tato zkratka nebo lidovější drobný živnostník, případně prostě jen živnostník. Dnes už je slovo živnostník vnímáno jako synonymum pro všechny osoby, kteří pracují “sami na sebe”. Stále užívanější je rovněž moderní označení freelancer.

Od běžného zaměstnance se OSVČ liší tím, že nemá žádného zaměstnavatele. Nepracuje na základě pracovní smlouvy. Jedná se většinou o drobného podnikatele, který si povinné odvody (např. daně, sociální a zdravotní pojištění) platí sám. Podmínkou je živnostenské oprávnění pro zvolenou podnikatelskou profesi.

Startup - rozjezd podnikání

Na co nejčastěji OSVČ využívají půjčky

Využití půjček v případě OSVČ je poměrně hodně rozmanité a odvíjí se se od konkrétního živnostníka, druhu podnikatelské činnosti a také délky podnikání. Velký rozdíl panuje mezi začínajícími a již zavedenými podnikateli.

 • Začínající podnikatelé půjčky využívají především na rozjezd podnikání. Půjčku potřebují na koupi potřebného vybavení a zařízení, případně na zajištění vhodných prostor apod.
 • Zavedení živnostníci zase půjčky potřebují zejména na modernizaci vybavení, na rekonstrukci či stavbu prostor či jako investice do rozšíření podnikatelské činnosti.

Půjčky však neslouží pouze k rozjezdu podnikání, nezbytným investicím do rozvoje nebo další expanzi. Během podnikání mohou nastat těžké časy, které nepřejí zejména drobnému podnikání. Pak taková půjčka pomůže financovat základní provoz a chod činnosti.

Třeba pandemie koronaviru v letošním roce, která pravděpodobně zasáhne i příští rok, bude mít nedozírný vliv na stovky a tisíce živnostníků v ČR. Někteří budou nuceni činnost ukončit, jiným náročné období pomůže překlenout vhodně zvolená půjčka pro OSVČ.

Půjčky pro OSVČ nabízí banky i nebankovní společnosti

Při výběru půjčky má drobný podnikatel na výběr mezi více možnostmi. Drobný živnostník může využít například běžný spotřebitelský úvěr od banky či nebankovní společnosti. Jak banky, tak i některé nebankovní společnosti však mívají v nabídce i speciální podnikatelské půjčky určené přímo pro OSVČ a financování podnikatelské činnosti.

Jaké jsou další možnosti financování podnikání?

 • investoři,
 • spoluvlastnictví,
 • dotace,
 • P2P půjčky,
 • startupy.

Jaké podmínky musí OSVČ při žádosti o půjčku splnit

Při výběru výhodné a bezpečné půjčky pro živnostníky mohou poskytovatelé kromě doložení příjmů požadovat také další dokumenty týkající se podnikání. Jedná se o živnostenský list, podnikatelský plán či záměr a další. Někdy je k získání půjčky pro podnikatele nezbytná vhodná nemovitost sloužící k zajištění úvěru.

Poskytovatelé půjček pro OSVČ hodnotí nejen stávající finanční situaci, ale také fakt, zda je podnikatelský záměr realizovatelný. Pokud by totiž podnikatelský plán nevyšel a podnikatel “krachl”, nemuseli by už své peníze nikdy získat zpět.

Jak probíhá vyřízení půjčky pro OSVČ?

 1. Na úvodní schůzce živnostník předloží podnikatelský plán a poskytovateli vysvětlí, na co konkrétně chce půjčku využít apod.
 2. Pokud podnikatelský záměr poskytovatele půjček zaujme, předloží OSVČ konkrétní nabídku na půjčku.
 3. Následuje doložení dokladů a dokumentů týkajících se podnikatelské činnosti (např. daňové přiznání za jedno až dvě období, živnostenské oprávnění, záměr).
 4. Poskytovatel půjčky provede analýzu finanční situace a prověří bonitu živnostníka žádajícího o půjčku. Poté žádost schválí nebo zamítne a o závěru rozhodnutí ihned informuje OSVČ.
 5. V případě schválení půjčky poskytovatel půjčky převede peníze na bankovního účet živnostníka.
 6. Následuje splácení půjčky pro OSVČ dle domluvených podmínek ve smlouvě o půjčce.
Hodnocení:
5 z 5 - (2 hlasy)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *