Rozvádíte se? Co bude s hypotékou?

Rozvod a hypotékaŠťastné chvíle vzaly za své, již vás k sobě nic nepoutá, a tak jste se po rozumné úvaze rozhodli, že své společné životy nadobro rozdělíte. Co se ale stane s vašimi závazky? Kdo bude po rozvodu platit hypotéku? Jak se vlastně řeší taková situace? Vše si nyní rozebereme krok po kroku.

Ideálním řešením je domluva

Pokud vaše manželství nekončí rozloučením „na ostří nože”, můžete se samozřejmě rozumně domluvit, co s hypotékou či jinými finančními závazky uděláte. Skvělým řešením je dohoda, že i po rozvodu budete oba splácet svůj podíl. Každému z vás potom připadne polovina nemovitosti, kterou lze například pronajmout nebo nechat pro děti. Toto řešení je nejvýhodnější pro obě strany, neboť se pro vás prakticky nic nemění. Ne každý je ale na takový společný krok ochoten přistoupit.

Rozloučíte se se svým partnerem, ale také se všemi závazky a nemovitostí

V takovém případě se můžete dohodnout, že si všechny finanční závazky převezme pouze jeden z vás. To znamená, že jeden z páru toho druhého vyplatí, ponechá si danou nemovitost a zároveň také hypotéku. Jak z toho ale logicky vyplývá, musí mít pro toto řešení jeden z páru dostatečné finanční prostředky. A ani u banky to nebudete mít jednoduché. V takovou chvíli totiž banky posuzují, zda jste pro ni dostatečně bonitní. Pokud přijde na to, že nikoliv, můžete k sobě přibrat spoludlužníka. Nejčastěji se jedná buď o sourozence, nového partnera nebo rodiče.

Nejdrastičtější možností je „pálení mostů”

Poslední a také zásadně nejdrastičtější variantou, jak tuto situaci vyřešit, je obrazně řečeno definitivní „pálení mostů”. To znamená, že společnou nemovitost při rozvodu prodáte, splatíte všechny společné finanční závazky, ukončíte všechny smlouvy a smluvní vztahy a rozloučíte se se vším, co vás kdy pojilo dohromady. Kruté, ale účinné. Pokud už skutečně nechcete mít s onou druhou osobou, se kterou jste doposud sdíleli určitě spoustu nádherných okamžiků, nic společného, je toto ideální řešení. Nezapomeňte ale na to, že je to nevratné a žádná lítost se zde netoleruje.

Pár slov závěrem

Rozvodem život nekončí! A stejně to platí i u hypoték, půjček či jakýchkoliv jiných finančních závazků. Ať už jste spolu či nikoliv, stále máte vůči různým subjektům povinnosti. Proto na to před rozvodem nezapomeňte a ještě než začnete zpřetrhávat vazby s minulostí to spolu proberte. Berte to jako poslední společnou věc, kterou ve svém manželství učiníte.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *