V současné době si můžete zřídit levnější půjčku než kdykoliv v minulosti. Úrokové sazby se pohybují kolem historických minim a na vývoj situace reagují především banky, ale i některé nebankovní společnosti. Z tohoto benefitu přitom mohou těžit i cizí občané pobývající na českém území. Ano, i cizinec si může zřídit půjčku u české instituce, pokud splňuje požadované podmínky a ví, kde o půjčku zažádat. Pojďme si zodpovědět všechny důležité otázky v tomto komplexním průvodci.
Přemýšlíte, že byste pomalu v České republice zapustili kořeny, ale stále nemáte české občanství? Takových případů je čím dál více, a to nejenom Slováků. Za kvalitním a bezplatným českým školstvím nebo za prací sem putuje stále více obyvatel, jejichž původ sahá až mimo Evropskou unii a pokud se v ČR rozhodnou žít dlouhodobě, možná by rádi sem tam nějakou tu životní potřebu financovali prostřednictvím úvěru. Naštěstí to není až takový problém. Finanční instituce jsou na tuto situaci připravené a obvykle nabízejí půjčky pro cizince, ať už se jedná o bankovní nebo nebankovní poskytovatele.
Základem pro úspěšnou žádost o půjčku je povolení k pobytu na území ČR
Pobýváte v České republice dlouhodobě na černo? Pak budete mít při žádosti o půjčku pro cizince smůlu, není ale asi příliš pravděpodobné, že by někdo takový o půjčku žádal. Takový člověk se bude spíše snažit působit maximálně nenápadně, daleko od jakéhokoliv prověřování.
Aby však měla bankovní nebo nebankovní instituce jistotu, že poskytuje půjčku pro cizince zodpovědné osobě, jistě bude požadovat platné povolení k pobytu. Některé instituce přitom vyžadují trvalý pobyt. Samozřejmě se však najdou i takové, které poskytnou peníze i cizincům s přechodným pobytem, pokud délka tohoto přechodného pobytu přesahuje délku splatnosti požadované půjčky. Jste-li občanem, který pochází ze zemí mimo Evropskou unii a máte povinnost žádat o vízum, pak po vás úvěrový poskytovatel bude chtít i tento dokument s informacemi – kdy jste vízum získali a na jak dlouhou dobu. Opět bude platit, že délka platnosti víza musí přesahovat délku splácení potenciální půjčky.
Nejlepší podmínky mohou očekávat Slováci, ale ani další národnosti nepřijdou zkrátka
Budete-li žádat o půjčku pro cizince, bude hrát poměrně důležitou roli i země, odkud pocházíte. Například naši východní sousedé – Slováci – budou často posuzovaní velmi podobně jako samotní Češi. Ostatní cizinci to mohou mít se sjednáním půjčky o něco náročnější, ale ani občanství ze zemí mimo Evropskou unii nemusí být problém.
Obecně však platí, že pokud se jedná o velmi exotickou zemi, mohou mít tito cizinci větší obtíže s prověřováním své bonity, pokud však mají dost trpělivosti a jsou ochotní hledat, obvykle vhodnou půjčku najdou. Některé banky nabízejí speciální podmínky i Ukrajincům, což je druhá největší národnostní menšina v ČR. Občanům mimo EU jsou obecně více ochotní půjčovat peníze nebankovní poskytovatelé, mají-li tito žadatelé samozřejmě schválený dostatečně dlouhý (alespoň) přechodný pobyt a disponují vízem.
Co by si měl cizinec před žádostí o půjčku připravit?
S výjimkou Slováků tedy obvykle cizinci musí podstoupit při žádosti o půjčku o něco přísnější schvalovací proces. Výrazné rozdíly však v posouzení bonity klienta nepanují.
Samozřejmě záleží na tom, o jaký typ půjčky žádáte, ale pokud vás osloví nabídka nějaké půjčky bez doložení příjmů pro cizince, pak jediný rozdíl panuje v tom, že po vás poskytovatel bude požadovat potvrzení o trvalém nebo přechodném pobytu a také bude třeba předložit osobní doklady – evropský občanských průkaz, případně pas, pokud se nejedná o občana EU.
Pokud budete žádat o půjčku pro cizince v bance, pak se samozřejmě nevyhnete klasickému doložení výše příjmů (podobně jako český žadatel). Jako potvrzení může standardně posloužit následující:
- Potvrzení o výši příjmů od českého zaměstnavatele
- OSVČ musí předložit daňové přiznání a výpis z živnostenského rejstříku
Kromě toho je pak třeba k získání půjčky pro cizince třeba ještě dodat / mít:
- Účet u české banky
- Nemít negativní záznamy v registrech dlužníků – s výjimkou půjček bez registru
Žádat o půjčku pro cizince můžete u bankovních i nebankovních poskytovatelů
Půjčky pro cizince nenabízí každá banka a nebankovní společnost, v obou kategoriích poskytovatelů se však najdou tací, kteří cizincům peníze půjčí. Je tedy třeba zkoumat nabídky jednotlivých úvěrových institucí – úvěrové podmínky. Pokud se vám nechce trávit hodiny hledáním dostupné půjčky pro cizince, můžete využít některého z nezávislých srovnávačů.
Bankovní poskytovatelé obecně nabízejí výhodnější úvěrové podmínky a totéž se týká i půjček pro cizince – nabízejí nižší RPSN a například i flexibilnější možnosti splácení. Žadatel o bankovní půjčku pro cizince však musí pochopitelně počítat se striktnějším posuzováním bonity.
Nebankovní poskytovatelé obecně žadatele o půjčku tak přísně neprověřují. V některých případech ani nepožadují potvrzení o výši příjmů. Tím pádem je však pro ně žadatel o něco rizikovější, a proto budete muset počítat s vyšším RPSN.
Jakým způsobem můžete zvýšit pravděpodobnost schválení půjčky pro cizince?
Pokud hodláte zvýšit svou šanci na schválení půjčky pro cizince, máte minimálně dvě možnosti:
- Pokud vlastníte nemovitost, kterou můžete zastavit proti poskytnutému úvěru, můžete podstatně zvýšit svou šanci na schválení úvěru.
- Oslovte spolužadatele s českým občanstvím, který bude spoluručitelem za tuto půjčku. Například cizinci žijící v páru s Čechem či Češkou mohou požádat partnera, aby o půjčku zažádal s nimi.
Využijete-li jednu ze dvou zmíněných možností, úvěrová společnost získá záruku navíc, že budete schopní půjčku splácet a v tomto případě se vám pravděpodobně může podařit získat i půjčku pro cizince bez doložení příjmů.
Nejčastěji kladené dotazy:
Může si zřídit půjčku pro cizince i občan cizí země bez trvalého pobytu?
Některým poskytovatelům půjček postačí i potvrzení o přechodném pobytu. Problém by však mohl nastat, pokud by byl váš přechodný pobyt kratší než délka splatnosti požadované půjčky, pak vám půjčka zřízena nebude.
Nastávají změny v úvěrových podmínkách podle toho, ze které země pocházím?
Běžně jsou podmínky stejné, u některých úvěrů však budou zvýhodnění občané EU. Obecně pak platí, že nejvýhodnější úvěrové podmínky získají Slováci.
Kde získá cizinec nejvýhodnější půjčku?
Stejně jako u tradičních půjček určených pro české občany platí, že nejvýhodnější úvěrové podmínky může cizinec očekávat při žádosti o bankovní půjčku pro cizince.
Jak může cizinec najít tu nejvýhodnější půjčku?
Samozřejmě mu nic nebrání v tom, aby porovnával jednotlivé nabídky půjček pro cizince na vlastní pěst, pokud však chce ušetřit čas a mít jistotu, že našel skutečně tu nejvýhodnější alternativu, určitě je vhodné využít služeb nějakého nezávislého srovnávače.
Je možné získat i půjčku bez doložení příjmu pro cizince?
Ano, někteří úvěrový specialisté vám zprostředkují i tuto půjčku, obvykle se však jedná o nebankovní společnosti, které nekladou na zahraniční žadatele tak striktní nároky. Pokud máte nemovitost, kterou byste mohli ručit či českého spolužadatele, můžete získat nárok na půjčku pro cizince bez doložení příjmů dokonce i v bance.