Co vše si promyslet při sjednání dlouhodobé půjčky

Dlouhodobé půjčky vyžadují velkou pozornost. Často není jednoduché takovou půjčku získat, protože musíte mít dostatečný příjem, být bez záznamů v registrech dlužníků a mnohdy i doložit účel využití finančních prostředků. Samozřejmě se mezi poskytovateli najde i několik výjimek, které vám dlouhodobě půjčí bez prokazování příjmu nebo dokládání účelu. Takové půjčky jsou většinou nebankovního charakteru.

Dlouhodobá půjčka = několikaleté splácení úvěru

Teď máte pocit, že vám chybí peníze a že si je potřebujete vypůjčit. Na dlouhodobou půjčku je však potřeba myslet nejen z pohledu aktuální potřeby. Půjčku budete několik let splácet a po tuto dobu bude vyčerpávat váš rozpočet. Proto je dobré při sjednání dlouhodobé půjčky myslet i na tento aspekt.

Plánujete nějaké vyšší investice v horizontu 5, 10 nebo více let? Máte stabilní příjem, kterým tuto půjčku pokryjete? Pokud ne, uvažujete nad uzavřením pojištění? Na tyto otázky je vhodné si upřímně odpovědět před sjednáním dlouhodobého úvěru.

Dostatečné příjmy jsou nezbytné

Dostatečné a pravidelné příjmy jsou při sjednání dlouhodobé půjčky nezbytností. I když mnozí poskytovatelé nepožadují jejich prokazování a dají vám tak i půjčku bez doložení příjmu, myslete na to, že ji budete muset každý měsíc splácet.

Doložení příjmu pro vás může být nevýhodné například tehdy, když podnikáte nebo když máte jedno zaměstnání a k němu ještě druhý přivýdělek. Nikdy byste si neměli sjednávat půjčku tehdy, když máte nízký měsíční příjem a reálně hrozí, že ji nezvládnete splácet.

Možnost předčasného splacení

Poskytovatel úvěru by vám měl nabídnout možnost předčasného splacení. Ať už se jedná o spotřebitelský nebo hypoteční úvěr s fixací, tato možnost by zde neměla chybět. Protože se může stát, že našetříte nějaké peníze a budete chtít část svého dluhu umořit a snížit tak měsíční splátku. Určitě si tedy nesjednávejte na 10 let půjčku, u které nelze splátky upravit. I přestože fixujete úrokovou sazbu, mimořádné splátky by měly být alespoň do určité části jistiny umožněny bez poplatků.

Nemovitost do zástavy, ručitel či spoludlužník

Pokud chcete získat více peněz, než na které stačí váš měsíční příjem, tak se vám nabízejí tři možnosti:

  1. nabídnete nemovitost do zástavy a sjednáte si neúčelový hypoteční úvěr (americkou hypotéku),
  2. půjčíte si s pomocí ručitele, který váš dluh v případě nesplácení uhradí,
  3. půjčku si sjednáte se spoludlužníkem, který bude za vaše dluhy stejně zodpovědný jako jste vy sami.

Pokud nechcete svůj úvěr nijak komplikovat, můžete si samozřejmě žádost o půjčku vyřídit sami a bez zástavy nemovitosti – i takové bankovní a nebankovní půjčky jsou vám k dispozici. Výše poskytnutých prostředků je zde ale často výrazně limitovaná a půjčka může vycházet draze. Vždy ale samozřejmě záleží na konkrétní nabídce.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *