Jak porovnat půjčky a najít tu nejvýhodnější?

Pokud jste se rozhodli vzít si půjčku, chcete mít jistotu, že od svého věřitele dostanete tu nejlepší možnou nabídku. Půjčování peněz je koneckonců vždy zpoplatněno, ale čím nižší budou celkové náklady na půjčku, tím snadněji se zbavíte dluhů. Najít tu správnou půjčku však není vždy tak jednoduché, jak se zdá. Při rozhodování, od kterého věřitele si půjčit, je třeba hodně přemýšlet. Abyste si byli jisti, že si vyberete tu správnou půjčku pro vaši situaci, řiďte se při porovnávání nabídek půjček těmito pěti radami.

1. Získejte nabídky alespoň od tří věřitelů – a raději od více.

Bankovní a nebankovní půjčky nabízí mnoho věřitelů. Patří sem věřitelé, kteří poskytují půjčky pouze dlužníkům s perfektní bonitou, instituce, které vám půjčí i bez doložení příjmů nebo online nebankovní společnosti, které se příliš s ověřováním vaší bonity nezabývají.

Mezi jednotlivými věřiteli mohou panovat velké rozdíly, pokud jde o úrokové sazby, délky splácení, poplatky a dobu potřebnou k čerpání finančních prostředků z půjčky, proto je důležité si při výběru půjčky opatřit více nabídek. Snažte se získat nabídky minimálně od tří věřitelů, ale pokud můžete, raději od více, abyste nepropásli lepší nabídku půjčky. Jak toho nejjednodušeji dosáhnout? Využijte srovnání půjček online.

Vybírejte si také různé druhy věřitelů dle vlastní situace, protože banky mají často nižší sazby, ale náročnější kvalifikační požadavky než online věřitelé a naopak.

2. Hledejte věřitele, kteří vám jednoduše umožní porovnat nabídky půjček

Dobrou zprávou je, že mnoho věřitelů – a mnoho online nástrojů pro porovnávání půjček – vám umožní získat předběžné nabídky půjček a zjistit si úrokovou sazbu a podmínky splácení ještě předtím, než podáte závaznou žádost o úvěr. Poskytnete věřiteli či srovnávači pouze základní informace a obratem zjistíte, na jakou úrokovou sazbu máte nárok. V tomto okamžiku se můžete rozhodnout, zda chcete s věřitelem (a se kterým) pokračovat až k oficiální žádosti o půjčku.

Porovnání nabídek dostupných půjček na základě vámi vyplněných údajů se také vyhnete častému zamítání žádostí o úvěr, které se mohou negativně projevit do vaší úvěrové historie.

3. Ujistěte se, že neporovnáváte jablka s hruškami

Při porovnávání nabídek půjček od více věřitelů se ujistěte, že typ podmínek (jako je doba splatnosti půjčky a úrokové sazby) je podobný u všech porovnávaných úvěrů. Častou chybou je, když se zájemce o půjčku zaměří pouze na srovnatelnou výši splátky. Pokud například jeden věřitel nabízí nižší měsíční splátky, ale delší splátkový kalendář, může se stát, že kvůli úrokům, které zaplatíte navíc, přeplatíte nakonec za takovou půjčku celkově více než za půjčku s vyššími měsíčními splátkami.

Další klíčovou věcí, kterou je třeba sledovat, je, zda oba věřitelé nabízejí půjčky za stejných podmínek:

  • Mají oba věřitelé stejné požadavky na bonitu klienta?
  • (Ne)vyžadují od klienta doložení příjmů?
  • (Ne)musíte za půjčku ručit zástavou?
  • (Ne)můžete si půjčit i s negativními záznamy v registrech dlužníků?

Vždy byste měli porovnávat pouze nabídky věřitelů, kteří poskytují půjčky za stejných podmínek. Máte-li negativní záznamy v registrech dlužníků, je zbytečné porovnávat bankovní půjčkupůjčkami bez registru. Na bankovní půjčku nebudete mít s největší pravděpodobností nárok.

4. Podívejte se na celkové náklady za půjčku

Protože chcete mít náklady na půjčku co nejnižší, má smysl hledat řešení, které nabízí nejnižší celkové náklady – včetně poplatků a úrokových sazeb. Když se díváte na nákladnost půjčky, porovnávejte roční procentní sazbu nákladů (RPSN), a ne pouze úrokovou sazbu. RPSN zohledňuje poplatky a ukazuje, jakou celkovou sazbu za půjčení peněz ročně zaplatíte.

Poskytovatel úvěru by vám také měl být schopen sdělit celkovou částku, kterou zaplatíte za celou dobu trvání úvěru. Ta bude ovlivněna nejenom výší úrokové sazby, ale také délkou splácení.

Znalost celkově přeplacené částky na úrocích vám pomůže vybrat půjčku, která vás nakonec bude stát nejméně. A to je lepší sázka než se soustředit pouze na měsíční splátky nebo roční úrokovou sazbu, které mohou vytvářet zavádějící obraz, pokud má jedna půjčka delší dobu splácení nebo více poplatků než jiná.

5. Přečtěte si drobné písmo v úvěrové smlouvě

U každé půjčky, o které uvažujete, si také přečtěte drobné písmo, abyste se seznámili se všemi drobnými detaily, které by mohly vést k dodatečným nákladům za půjčku. Některé nebankovní společnosti jsou schopné do úvěrových podmínek zakomponovat různé chytáky.

Někteří věřitelé si například účtují pokuty za předčasné splacení. V takové situaci byste v případě předčasného splacení mohli nakonec zaplatit za úvěr více než za srovnatelnou půjčku bez poplatku za předčasné splacení.

Chcete mít kompletní přehled o své půjčce, abyste znali všechna rizika a potenciální poplatky, které vám mohou vzniknout. Jen tak se můžete plně informovaně rozhodnout, který věřitel je skutečně nejlepší.

Důkladné porovnání půjček stojí za námahu

Věnovat čas porovnání nabídek půjček je důležité, protože někteří věřitelé nabízejí výrazně lepší nabídky než jiní. Za půjčku nechcete platit více, než je nutné, proto se při výběru půjčky řiďte výše zmíněnými radami.

Pokud si chcete průzkum trhu a námahu spojenou s porovnáním půjček na vlastní pěst alespoň trochu ulehčit, nezbývá než zopakovat, že se téměř v každém případě vyplatí využít nezávislého srovnání půjček, které vám najde ten nejvýhodnější úvěr pro vaši jedinečnou životní situaci.

5 z 5 - (1 hlas)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *