Jsou nezajištěné půjčky bezpečným způsobem, jak si půjčit peníze?

Nezajištěné bankovní, ale i nebankovní půjčky jsou velmi oblíbenými úvěrovými produkty. Situace se na českém úvěrovém trhu lepší, je přísně regulovaný, a tak byste se neměli bát o takovou půjčku zažádat. Na druhé straně, „příležitost dělá zloděje“ a stále tak můžete narazit na pochybné poskytovatele úvěrů, kteří vás chtějí sedřít z kůže. Na co si dát pozor, abyste nenaletěli podvodníkovi a později svého rozhodnutí nelitovali?

Nezajištěné půjčky – půjčky bez ručitele a zástavy nemovitosti – jsou bezpečným způsobem, jak si obstarat peníze, pokud si je sjednáte v bance, nebo u některého renomovaného nebankovního věřitele. Tyto instituce povětšinou nabízejí půjčky online. Takový věřitel musí prověřit vaši bonitu, zveřejnit veškeré náklady spojené se zřízením půjčky, podmínky půjčky a podnikne kroky k zajištění, aby splácení půjčky výrazně nezatížilo vaše finance.

Rizika spojená se zřízením nezajištěné půjčky se týkají vaší schopnosti splácet a případných negativních záznamů v registrech dlužníků. Nezajištěné půjčky se tak jmenují proto, že nevyžadují zajištění – pokud je nebudete splácet, místo abyste přišli o něco, čím ručíte – například váš dům, objeví se negativní záznam ve vaší úvěrové historii, což omezí vaše možnosti získat v budoucnu úvěr.

Porovnejte si nezajištěné bankovní a nebankovní půjčky od více věřitelů a najděte řešení, které bude ideálně odpovídat vašemu rozpočtu, abyste neměli problém takovou půjčku následně splatit.

Pokud si půjčujete od renomovaného věřitele, samotné získání nezajištěné půjčky není nijak nebezpečné a jedná se o běžný způsob získání peněz. Dál už je ve vašich rukou, abyste ji včas splatili a udrželi si dobrou bonitu i do budoucna.

Hledání bezpečné půjčky bez zajištění

Budete-li znát charakteristiky renomovaných úvěrových poskytovatelů, podaří se vám najít bezpečnou půjčku, a nakonec se vyhnout pádu do dluhové pasti. Obecně platí, že legitimní věřitelé:

  • Posoudí vaši schopnost splácet. Věřitel by měl prověřit vaši bonitu, příjem a dluhy, aby se ujistil, že nebudete mít problémy se splácením půjčky. Pokud vaše záznamy v registrech dlužníků ukazují, že jste v minulosti měli potíže se splácením půjčky, seriózní věřitel může vaši žádost zamítnout nebo nabídnout nižší úvěrový limit.
  • Jasně uvádějí své roční procentní sazby nákladů. RPSN představuje veškeré náklady na půjčku. Pokud věřitel neuvádí RPSN půjčky transparentně, můžete nakonec zaplatit mnohem více, než jste plánovali a očekávali. Dlouhodobá nezajištěná půjčka by neměla mít vyšší RPSN než 20 %. U krátkodobých půjček může být RPSN vzhledem ke kratší době splatnosti vyšší.
  • Nabídne férové podmínky splácení. Dlouhodobá půjčka by měla být splácena ve stejných měsíčních splátkách a část každé splátky by měla jít na jistinu půjčky. Mnoho renomovaných věřitelů má minimální dobu splácení rok nebo dva. Krátkodobé půjčky se mohou splácet v rámci jedné nebo dvou splátek, každopádně by měly tyto úhrady dosahovat výše, kterou si můžete dovolit bezpečně zaplatit.

Měsíční splátky nezajištěné půjčky by se měly vejít do vašeho rozpočtu, aniž by vás finančně příliš zatěžovaly. Než požádáte o půjčku, zkontrolujte svůj rozpočet a zjistěte, kolik prostoru máte na splácení půjčky.

Jak získat nezajištěnou půjčku

Jakmile jste připraveni získat půjčku, můžete vyzkoušet některého z online srovnávačů, abyste zjistili, jaké podmínky a sazby vám mohou nabídnout jednotliví poskytovatelé půjček. Srovnání půjček online se nikde neeviduje a ukáže vám, co můžete očekávat, než se zavážete věřiteli.

Pomocí stránek Akutní Půjčka si můžete takové online srovnání udělat a prohlédnout si úrokové sazby, poplatky a další podmínky od více věřitelů na jednom místě.

Nejlepší podmínky nezajištěných půjček nabízejí bankovní domy a obvykle už nabízejí nezajištěné půjčky i online, ty od vás ovšem budou vyžadovat vyšší úroveň bonity. I nebankovní poskytovatelé půjček však kvůli konkurenčnímu boji nabízejí stále úvěrové podmínky – nemusíte mít strach z lichvářských úrokových sazeb.

Žádost o půjčku online může trvat 20 minut až hodinu (nebo i déle) v závislosti na věřiteli a na tom, zda máte připraveny všechny podklady k žádosti.

Povětšinou tak můžete díky online žádosti o nezajištěnou bankovní či nebankovní půjčku rychle vyřešit akutní nedostatek finančních prostředků. Věřitel bude požadovat například rodné číslo, telefonní číslo, email a banky rovněž potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele, případně výpisy z bankovního účtu obvykle za poslední tři měsíce.

Slovo závěrem

Jakmile obdržíte finanční prostředky, sestavte si plán využití čerpaných peněz (povětšinou už ho máte) a splácení půjčky. Peníze uložte na účet, ke kterému máte snadný přístup, například na běžný účet. Pokud splácíte půjčku prostřednictvím pravidelných splátek, okamžitě si nastavte trvalý příkaz s datem splatnosti ihned po výplatě.

Umoření půjčky by mělo být vaší prioritou a pokud vám budou odcházet peníze z účtu ihned po výplatě, vyhnete se problému, že byste na konci měsíce s penězi nevyšli a nezbylo by vám na splátku. To vám také může pomoci vyhnout se poplatkům z prodlení, potažmo negativnímu záznamu v registrech dlužníků, pokud byste půjčku splácet nezvládli.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *