Výběr online půjčky a nejčastější chyby

Každému se může stát, že shodou špatných okolností finančně nevyjde a v takovém případě si musí peníze půjčit. Pokud dostal váš napnutý rozpočet neočekávaný zásah a skutečně uvažujete o půjčce, měli byste se vyhnout nejčastějším chybám. V opačném případě si zaděláte na pořádný problém. O pořízení lístku na dluhový kolotoč určitě nikdo z vás nestojí.

1. Banka žádost zamítla, proto hned začnete vybírat mezi nebankovními společnostmi

Vaše banka vás odmítla a vy hned s klapkami na očích pospícháte vybírat z nabídek nebankovních společností? Jednáte zbytečně zbrkle. Úvěry poskytované nebankovními společnostmi jsou zpravidla méně výhodné než bankovní.

Každá banka má svá specifická kritéria pro hodnocení rizikovosti klienta. Když vás první odmítne, neznamená to, že vás odmítne celý bankovní trh. Ano, pokud vás odmítne i druhá, je na čase popřemýšlet o nebankovním řešení, ale za pokus určitě stojí oslovit se svou žádostí ještě jednu banku.

TOP půjčky

 • ViaSMS rychlá půjčka

 • Výše půjčky
  do 20 000 Kč

 • Splatnost
  Od 7 do 30 dní

 • Podrobnosti

 • Půjčka od Home Credit

 • Výše půjčky
  do 250 000 Kč

 • Splatnost
  Flexibilní

 • Podrobnosti

 • Půjčka od Equa bank

 • Výše půjčky
  do 700 000 Kč

 • Splatnost
  Od 12 do 84 měsíců

 • Podrobnosti

2. Přecenění vlastních možností

Banka si samozřejmě zpracovává váš rizikový profil, vyčísluje, kolik budete schopni splácet, ale to ještě neznamená, že to skutečně zvládnete.

Sami si objektivně spočítejte veškeré měsíční náklady a zauvažujte, zda budete schopni aktuálně navrhovanou částku splácet. Uvědomte si, že nějaké finance vás stojí jídlo, zábava, kuřáci nesmí zapomenout i na pravidelné nákupy cigaret. Pokud jste přesvědčeni, že jste schopni své návyky změnit a ušetřit, snad vám to vyjde. Člověk si však na vyšší životní standard zvykne velmi snadno, opačně to jde o poznání hůř.

Pokud přeci jenom zjistíte, že je částka příliš vysoká, zkuste si vyjednat buď delší dobu splácení anebo zauvažujte nad výší půjčky? Skutečně je nutné si půjčovat tolik peněz?

3. Neporovnání konkurenčních nabídek

Když si budete kupovat televizor nebo automobil, asi taky neskočíte po první nabídce, která před vás bude položena na stůl, nebo ji uvidíte v reklamě. Stejné by to mělo být i s půjčkami a je zarážející, jak vysoké procento lidí skutečně kývne na první nabídku, aniž by si ji zkusilo porovnat s nabídkami dalších společností na finančním trhu.

Úvěrových společností je na českém trhu mnoho a druhů půjček ještě více. Často je tak složité se v široké nabídce půjček orientovat. Je však ve vašem zájmu využít alespoň online kalkulačky a nabídky od více poskytovatelů srovnat. Nejdůležitějším kritériem je RPSN, které vám prozradí, jak velkou částku nakonec za půjčku přeplatíte.

4. Při vyplňování žádosti o půjčku neříkáte pravdu

Ať už vědomě či nevědomě, často se stává, že klient při vyplňování žádosti o půjčky některé informace, zamlčí případně překroutí tak, aby vypadal v očích poskytovatele půjčky lépe.

Celou řadu půjček jde v dnešní době sjednat online a jistá anonymita internetu nepoctivce podněcuje k neférovému jednání. Záměrně je tak v žádostech uváděn vyšší příjem nebo nižší měsíční závazky. Takový člověk si však možná ani neuvědomuje že je sám proti sobě. V případě, že mu bude úvěr na základě jeho poskytnutých informací schválen, ve skutečnosti ho také nemusí být schopný splácet.

Zatajování důležitých finančních či majetkových situací je velkou chybou a každý takový odhalený klient se stává pro banku nedůvěryhodným partnerem, což má za následek zamítnutí úvěru, byť byste na něj měli za standardních podmínek nárok.

5. Volba špatného typu úvěru

Vhodný úvěr by měl dokonale vyhovovat vašim potřebám, proto je potřeba si před žádostí o půjčku položit pár otázek:

 • Kolik peněz skutečně potřebuji?
 • Z jakého důvodu si půjčku beru?
 • Kolik si reálně můžu dovolit splácet?

Jak už bylo řečeno existuje mnoho firem poskytující úvěry, každá s celou řadou produktů. Správný typ půjčky můžete zvolit až ve chvíli, kdy si odpovíte na výše zmíněné otázky.

Máte-li zájem o neúčelovou půjčku pak můžete na základě potřebné výše půjčky volit mezi mikropůjčkou, spotřebitelským úvěr, bankovním neúčelovým úvěrem nebo americkou hypotékou. Každý z produktů má své specifické plusy a mínusy podle toho, na co peníze potřebujete.

Správný typ úvěru vám nakonec ušetří hromadu peněz, jeho volbě byste tak měli věnovat maximální pozornost.

Typy půjček

6. Nedostatečná komunikace

Výměna informací mezi klientem a úvěrovým poskytovatelem bývá zpravidla bezproblémová až do té doby, než začne mít dlužník nějaký problém se splácením úvěru. Tím že budete dělat mrtvého brouka problém nezmizí, naopak se časem mnohem více zvětší.

Velká část z neplatičů se v případě, kdy nemají na splácení vůbec neozvou a nechají problém vyhnít až do chvíle, kdy je neřešitelný a končí například soudním exekučním příkazem.

Často se však jedná o zbytečnost. Seriózní společnosti jsou schopné nabídnout řešení v případě potíží se splácením. Preferují splacení peněz standardní cestou, i kdyby měly být splátky po nějakou dobu nižší, protože soud není optimálním řešením ani pro jednu stranu. Je však třeba udržovat „radiové spojení“ a komunikovat.

Slovo závěrem

Každý se životě dopouští omylů, za které nese menší či vyšší následky. Pokud se vyhnete zmíněným základním chybám, snížíte šanci na pořízení špatné půjčky na minimum.

I když se ČNB snaží spotřebitele chránit před následky jejich neuvážených rozhodnutí a poměrně se jí daří pročišťovat trh, ta hlavní tíha zodpovědnosti stále leží na nás lidech.

Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *