Lze získat hypotéku na chalupu nebo na chatu? Víme, jak na to!

Jestli lze o Češích napsat něco opravdu typického, pak je to chalupářství. Je jedno, v jakém kraji malebného Česka se zrovna nacházíte, všude narazíte na oblasti plné chat a chalup, kde Češi tráví víkendy, někdy i celé léto. Máte stejný sen? Šetřit na vlastní chalupu nemusíte, na koupi lze totiž použít i hypotéku. Stačí vědět, jak na to.

Taková pěkná chalupa umístěná v některém z mnoha krásných koutů české krajiny dávno nepatří k nejlevnějším záležitostem. Zejména pro lidi z rušných měst představuje chalupa vysněné místo, kde mohou s rodinou a blízkými trávit pohodové společné chvíle mimo město.

Není divu, že se spousta Čechů zajímá, zda si lze na koupi chaty či chalupu vzít hypoteční úvěr. Odpověď zní ano, hypotéka na chatu či chalupu možná je. Žadatel však musí splnit šest základních podmínek, které jsou:

  • Celoroční obyvatelnost
  • Popisné či evidenční číslo
  • Vlastní pozemek
  • Bezproblémový přístup
  • Minimální výše hypotéky na chalupu
  • Vlastní úspory a ručení

Bydlení po celý rok

Všeobecně platí, že hypotéku lze použít pouze na koupi nemovitosti určené k bydlení. To znamená, že hypotéku je možné získat na chalupu a chatu. Podmínkou však je, aby se na chalupě dalo bydlet nejen v létě, ale celoročně. Vybraná chata či chalupa musí být zařízena odpovídajícím vybavením poskytující základní komfort k přebývání po celý rok.

Samozřejmostí je přípojka k elektřině a vodě. Dále do “povinné výbavy” patří moderní vytápění, koupelna a splachovací WC i vybavená kuchyň se sporákem a ledničkou. Hypotéku tedy nezískáte na dřevěnou boudu v lese, kde nejvyšší stupeň civilizace představuje suché WC, zvané kadibudka na kraji lesa.

Chata i chalupa musí mít “vlastní číslo”

Druhou podmínkou představuje kompletní adresa. U rekreačních objektů, mezi které chaty a chalupy patří, není neobvyklé, že nemají žádné číslo. K získání hypotéky je však nutné, aby kupovaná nemovitost měla evidenční nebo popisné číslo. U rekreačních objektů se zpravidla jedná o evidenční číslo. Číslo popisné mají nemovitosti určené vyloženě k bydlení. To se však nevylučuje. Jako chalupu lze totiž využít i menší rodinný dům na vesnici.

Nemovitost na vlastním pozemku

Velký problém nastává u chalup, které stojí na cizím (pronajatém) pozemku. V takovém případě nelze hypotéku získat. Vlastní pozemek je třetí podmínkou, kterou musí vybraný rekreační objekt splňovat. Přes to, jak se říká, vlak nejede.

Chata s bezproblémový přístupem

Další velkou překážku může představovat přístupová cesta k chalupě. Nezbytný k získání hypotéky je bezproblémový přístup k nemovitosti. Pokud by však cesta k chalupě vedla přes cizí pozemek vlastnící například majitelem sousední chalupy, banka či nebankovní poskytovatel hypotéku může zamítnout.

Minimální výše hypotéky

Pokud jste nadšení z toho, že jste narazili na obzvláště levnou chalupu, můžete “narazit” na problém u své hypoteční banky. Hypotéky se totiž obvykle poskytují až od nějaké částky, která začíná kolem 200 až 300 tisíc korun. Než začnete žádat o hypotéku, zjistěte si, od jaké výše je reálné hypotéku získat. Jinak byste museli koupi chaty či chalupy financovat prostřednictvím méně výhodného spotřebitelského úvěru.

Nezapomeňte na úspory a ručení

K získání hypotéky je nezbytné ručení správnou nemovitostí. Použít můžete samozřejmě kupovanou nemovitost, v tomto případě vybranou chatu či chalupu. Zde je nutné počítat s tím, že vám poskytovatel hypotéky s největší pravděpodobností půjčí nejvýše 70 až 80 % z její hodnoty a zbytek budete muset doplatit ze svých úspor nebo za pomoci jiných zdrojů.

Náš tip: Další možností, jak získat celou částku, je ručení jinou nemovitostí ve vyšší hodnotě nebo k zajištění kupovanou chatou přidat druhou nemovitost (např. chalupu rodičů nebo byt). Vždy ale záleží na poskytovateli, jak velkou hypotéku vám bude ochoten poskytnout. Rozhodně je vhodné mít vlastní zdroje, které lze použít na část kupní ceny.
Ohodnoťte tento článek


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *