Jak zaplatit za nouzové opravy nemovitosti a domácnosti

Naléhavé opravy v domácnosti jsou častější, než byste si mysleli, a proto jsou dostupné nouzové půjčky, které můžete využít na naléhavé opravy nemovitosti a domácnosti. Ty vám pomohou ulehčit od zátěže, pokud se vám nedostává hotovosti. Existuje celá řada půjček na opravy domů, o které můžete požádat ještě dnes, abyste dostali svůj domov zpět do dobré kondice. Pojďme si projít přehled vašich možností.

Neexistují konkrétní studie, kolik peněz stojí standardní údržba nemovitosti, nebo kolik peněz lidé v průměru ročně platí za opravy nemovitostí a domácností, je však jasné, že údržba nemovitosti něco stojí. Obecně se odhaduje, že údržba nemovitosti ročně stojí přibližně 1 % její hodnoty. To znamená, že u nemovitosti v hodnotě 3 000 000 Kč se jedná o přibližně 30 000 Kč ročně.

Jedná se však pouze o odhad. Kromě toho se také náklady na nouzové opravy nemovitostí a domácností rok od roku mění v závislosti na nezbytných úpravách a dostupnosti pracovních sil a materiálů. Ceny stavebních materiálu přitom každoročně výrazně rostou.

Co když pak zjistíte, že váš dům potřebuje novou střechu, nebo se jednoho dne vrátíte domů a zjistíte, že prasklé potrubí způsobilo škody za desetitisíce korun. Klíčový závěr je následující: To, že jste v jednom roce neutratili za opravy domu mnoho, neznamená, že byste neměli počítat s většími výdaji v příštím roce.

Způsoby financování nouzových oprav domu

Je snadné sestavit rozpočet na běžnou údržbu domu a plánované opravy. Co když se ale objeví potřeba nouzové opravy domu, máte připravený plán na pokrytí těchto nákladů?

Podívejte se na tyto možnosti, které umožňují relativně rychlé financování oprav domu, a zjistěte, která z nich je pro vaši situaci nejvhodnější.

Máte možnost nahlásit pojistnou událost

Pokud zasáhla vyšší moc, můžete využít svého pojištění a nahlásit pojistnou událost. Pokud se však rozhodnete pro podání žádosti, ujistěte se, že případná oprava je skutečně kryta vaší pojistnou smlouvou.

Často se stává, že velké katastrofy nemusí být kryty – jsou na ně jako na potvoru uplatněné výjimky z pojistných podmínek. Než se tak rozhodnete pro tuto možnost, měli byste mít jistotu, že budete moci svou pojistku skutečně uplatnit. Stejně tak byste měli zvážit výši vaší spoluúčasti, která je sjednána v rámci některých pojistek domácnosti. Pokud nemáte po ruce peníze na zaplacení vysoké spoluúčasti, nemusí pro vás být hlášení pojistné události to pravé. Jsou-li navíc náklady na opravu nižší než spoluúčast, kterou jste povinni zaplatit podle své pojistné smlouvy, nemusí dávat tato možnost ani finančně smysl.

Krátkodobá půjčka

Pro nouzové opravy domu s malou až střední cenou může být vhodnou možností krátkodobá půjčka.  Lze je snadno získat a nabízí je většina bank i nebankovních online věřitelů. Obvykle je žádost o půjčku schválena velmi rychle a peníze máte k dispozici ještě tentýž den.

Žádost o krátkodobou půjčku je méně komplikovaná než žádost o hypotéku nebo úvěr na bydlení, stačí doložit příjem a zaměstnání, v případě nebankovních společností ani to není někdy pravidlem. Pokud máte dobrou úvěrovou historii a jste schopni půjčku splácet, měli byste však s úspěchem zažádat i o bankovní půjčku.

Pokud si berete nebankovní půjčku na pokrytí nouzové opravy domu, je pravděpodobné, že vaše bonita není nejlepší, a tak budete platit vyšší úrokovou sazbu než u jiných typů půjček na opravu domu, nicméně platí, že s krátkodobou dobou splatnosti příliš velkou částku na úrocích nepřeplatíte.

Revolvingový úvěr

Revolvingový úvěr, který nabízí Everyday plus, nebo klasický bankovní kontokorent můžete rovněž využít k úhradě nouzových oprav nemovitosti či domácnosti. Rozdíl mezi revolvingovým úvěrem a klasickou půjčkou je v tom, že vám je poskytnutý pouze úvěrový limit, ze kterého si můžete půjčit vícekrát, a nikoliv jednorázově jako u klasických půjček.

Flexibilita revolvingových úvěrů vám dává větší kontrolu nad tím, kolik si půjčíte a kolik splatíte, což je výhodné, pokud řešíte nouzovou opravu s nepředvídatelnými náklady. Bankovní kontokorenty mají zároveň bezúročné období, během kterého můžete vypůjčené peníze splatit a nezaplatíte na úrocích ani korunu. Maximální výše revolvingového úvěru se však obvykle pohybuje v rozmezí 20 000 až 100 000 Kč, takže se jedná o vhodnou možnost úvěru na opravu domu pouze pro menší projekty.

Půjčka na cokoliv

Půjčka na cokoliv je typem osobního úvěru, který můžete využít k pokrytí nákladů na cokoli od modernizace a přestavby nemovitosti až po zaplacení havarijních oprav.

Půjčky na cokoliv jsou obvykle nezajištěné, takže pro získání peněz nebudete muset použít vlastní nemovitost jako zástavu. Jakmile vám bude půjčka schválena, věřitelé vám vyplatí peníze do několika pracovních dnů. Tyto půjčky charakterizuje delší splátkový kalendář s dobou splatnosti od 24 do 96 měsíců.

Výše finančních prostředků, na které budete mít nárok, bude záviset na vaší bonitě. Vzhledem k tomu, že půjčky na cokoliv mají pevné úrokové sazby, vaše měsíční splátky zůstanou stejné po celou dobu trvání úvěru.

Hypotéka

Hypotéky se běžně používají jako půjčky na opravu domu, přičemž jsou zajištěny kapitálem, který představuje váš dům, a umožňují vám půjčit si mnohem vyšší částky než klasické půjčky. Tento typ úvěru je poskytován v paušální částce, která se rovná části hodnoty vašeho domu, a je nejvhodnější pro větší opravy s rozpočtem ve statisících korun i více – většina bankovních institucí nenabídne hypotéku na nižší částku.

U této možnosti získají dlužníci nejnižší úrokovou sazbu (obvykle s fixací na 5 až 7 let), protože se jedná o zajištěný úvěr, což znamená, že musíte dát do zástavy svůj dům. Výhodou jsou předvídatelné a zvládnutelné splátky, které mohou zároveň pomoci obnovit a případně i zvýšit hodnotu vašeho domova.

Měli byste se však samozřejmě ujistit, že si můžete dovolit úvěr splácet, jinak riskujete, že o dům přijdete, protože tento typ úvěru využívá váš dům jako zástavu.

Přečtěte si více: Výpis z registrů dlužníků lze získat i online. Ukážeme vám, jak na to

Měli byste si vzít půjčku na opravu nemovitosti či domácnosti?

Půjčky na opravu domu, jako jsou krátkodobé půjčky nebo revolvingové úvěry, mohou být dobrou volbou pro ty, kteří potřebují naléhavou opravu a nemají žádnou finanční rezervu. Mít přístup k těmto možnostem v krizové situaci může zajistit klid.

Mnoho problémů se zhoršuje tím více, čím déle se neřeší, a to jak z hlediska jejich závažnosti, tak z hlediska vlastní pohody spotřebitele. Může být velmi stresující, když se v domácnosti objeví nečekané výdaje, přičemž použití úspor není vždy vítaným řešením. Půjčka na cokoliv vám může umožnit provést potřebné větší úpravy ihned. Zároveň ji charakterizují předvídatelné splátky v průběhu času, přičemž se vyhnete nepříjemnosti, abyste museli okamžitě sáhnout do úspor.

Pokud si pak oprava vašeho domu vyžaduje skutečně významnou investici, vždy nakonec můžete sáhnout po hypotéce. Klíčové však je zajistit si správný typ financování pro vaše potřeby, abyste zbytečně nezvyšovali náklady na váš projekt v dlouhodobém horizontu.

Slovo závěrem

Nouzové opravy v domácnosti jsou stresující, ale ne konec světa. Existuje mnoho možností financování a nouzových úvěrů na opravu domu, které vyhovují většině lidí. Nezapomeňte si udělat průzkum a porovnat možnosti financování, abyste získali nejlepší úrokové sazby a určili, který způsob financování je pro vás a vaši finanční situaci nejrozumnější.

Může vás zajímat:

5 z 5 - (3 hlasy)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *