Mladé rodiny, zvláště mají-li už na cestě ratolest nebo dokonce nějakou vychovávají, to mají v dnešní době s bydlením velmi náročné. Díky nejrůznějším regulacím České národní banky musí mít našetřeny statisícové, mnohdy až milionové částky, pokud si chtějí splnit sen o vlastním bydlení. Kteří rodiče jsou schopní si z výplaty odkládat minimálně několik tisíc stranou? Nabízí se otázka, proč to tato nevládní instituce dělá.
Nemusíme obšírně mluvit o tom, že nemovitostí je na trhu nedostatek. Mladým rodinám jsou navíc dále házeny klacky pod nohy. Alespoň malou útěchou či náplastí na nepříjemnosti může být státní půjčka na bydlení pro mladé. Co všechno musí takový mladý pár splňovat a jak vysokou půjčku si může zřídit. Jaké jsou další podmínky státní půjčky pro mladé? To vše se dozvíte na následujících řádcích.
Novopečené rodiny to dnes nemají jednoduché
Co si budeme povídat, výchova dětí není v dnešní době za hubičku. Jeden z rodičů chodí do práce, druhý musí zůstat s ratolestí. Do toho platíte nájem a tak vám moc peněz z výplaty nezbude. Pokud byste se však chtěli z nájmu přesunout do vlastního, je třeba mít pro nákup nemovitosti našetřeno alespoň 20 % z kupní ceny. Jak ale naspořit nebo ušetřit peníze, když máte poměrně hluboko do kapsy a nezřídka kdy máte problém před výplatou vyjít?
Státní půjčka pro mladé je malou útěchou, jak se se složitou situací vypořádat. Ne každý však splňuje podmínky pro získání této půjčky a nakonec ani to, že půjčku skutečně získáte vás nemusí zcela zachránit. Za státní půjčku na bydlení nepostavíte rodinný dům ve velkém městě ani si nekoupíte byt v centru krajského města, alespoň částečně vám však státní půjčka pro mladé pomoci může, už jenom kvůli velmi výhodným úvěrovým podmínkám.
Jaká kritéria musíte splňovat, abyste se mohli o půjčku pro mladé ucházet?
Jak už sám název napovídá, půjčka od státu je určena mladší generaci. Využít ji mohou k nákupu nebo rekonstrukci stávajícího obydlí žadatelé mladší 36 let. Postačí však, když tuto podmínku splňuje, alespoň jeden z páru, který musí být v manželském svazku nebo mít uzavřené registrované partnerství.
Za druhou skupinu žadatelů pak lze označit i jednotlivce, rovněž věku do 36 let, kteří mají v péči dítě navštěvující základní školu (do věku 15 let).
Další omezení se pak týkají majetkových poměrů. Pokud je cílem získat půjčku od státu na rekonstrukci bydlení, je nutné, aby byli žadatelé majiteli rekonstruované nemovitosti. Naopak, žádá-li osoba mladší 36 let stát o půjčku na pořízení bydlení, nesmí ani jeden z žadatelů již vlastnit nějakou nemovitost, jež ze zákona splňuje podmínky k bydlení.
Jaké jsou úvěrové podmínky půjčky pro mladé?
Zde přichází na scénu první velké „ale“, které značně snižuje možnost využití státní půjčky na bydlení pro mladé ke koupi nemovitosti. Jedná se o maximální výši úvěru. Ta je sama o sobě proměnlivá a závisí na využití půjčených finančních prostředků.
Nejvyšší částka je poskytovaná na koupi rodinného domu, nižší na pořízení bytu a ještě skromnější na pouhou rekonstrukci stávajícího bydlení. V úvěrových podmínkách jsou také zaneseny omezení na velikost kupovaných nemovitostí. Konkrétně pak vypadají jednotlivé úvěrové limity takto:
- 2 000 000 Kč
Maximální částka kterou si může mladý pár od státu půjčit je určena ke koupi či stavbě domu, jehož maximální podlahová plocha nepřesáhne 140 metrů čtverečních.
- 1 400 000 Kč
Půjčku až do této výše lze použít na koupi či výstavbu bytu s podlahovou plochou maximálně 75 metrů čtverečních.
- 30 000 – 300 000 Kč
Částku v tomto rozmezí pak stát poskytne žadateli, který má v úmyslu modernizovat bydlení. Zde není stanoveno žádné omezení ve velikosti (vlastněné) nemovitosti.
Délka splatnosti státní půjčky pro mladé
Na rozdíl od klasické bankovní hypotéky, kterou můžete splácet až 40 let, nesmí délka státní půjčky na pořízení nemovitosti přesáhnout 20 let, respektive 10 let pokud si půjčujete na rekonstrukci bydlení. Výjimku tvoří pouze vážné rodinné události, které mají negativní vliv na rodinný rozpočet.
Tyto události jsou jasně definované a umožňují přerušit splácení až po dobu dvou let. Jedná se o tyto případy:
- Úmrtí v domácnosti
- Nemoc žadatele přesahující délku 3 měsíce
- Ztráta zaměstnání na déle než čtvrt roku
- Narození, adopce nebo osvojení dítěte (v tomto případě navíc rodina obdrží symbolickou dotaci ve výši 30 000 Kč)
A kolik vás to bude celé stát?
Asi vás zajímá kolik zaplatíte státu na úrocích. Výše úrokové sazby se s časem mění (tak jako u všech jiných půjček), je závislá na základní úrokové sazbě EU a v současné době (18. 2. 2020) je nastavena na pouhé 1 % ročně. Zafixovat si pak tuto sazbu můžete až na 5 let.
Příjemným bonusem je odpuštění poplatků za správu a vedení úvěru, navíc je zdarma i odborná pomoc nebo případné konzultace se zaměstnanci Státního fondu rozvoje bydlení. Bez poplatku jsou rovněž i mimořádné splátky nebo předčasné splacení.
Půjčka od státu pro mladé tak nabízí naprosto bezkonkurenční úvěrové podmínky. Na které nedosáhnete nikde jinde. Pokud tedy splňujete výše uvedená kritéria a uvažujete o financování bydlení úvěrem, raději se žádostí moc neotálejte. Fond věnovaný těmto účelům není bezedný.
Existují ještě nějaká další omezení?
Státní půjčka pro mladé bohužel nemůže být poskytnuta bez ručení, to znamená, že musí být úvěr zajištěn. Žádáte-li pouze o půjčku na rekonstrukci bydlení, pak vám bude stačit ručitel, který je mladší 55 let a za poslední 3 měsíce disponuje čistým měsíčním příjmem v minimální výši 15 000 Kč. V dalších dvou případech je pak třeba ručit za úvěr zástavou nemovitosti. Jako zástavu pak lze použít i kupovanou nebo nově stavěnou nemovitost, kterou je třeba řádně pojistit.
Další omezení v případě rekonstrukce pramení z délky čerpání úvěru, která nesmí přesáhnout 12 měsíců od uzavření smlouvy. Částku můžete čerpat postupně v průběhu doby, nebo si ji vybrat i najednou. Stejně tak je nutné do jednoho roku od uzavření úvěru vyčerpat i státní půjčku pro mladé na nákup nemovitosti.
Existuje výjimka, pokud budete nové bydlení stavět, pak se doba nutná k vyčerpání peněz prodlužuje na délku 3 roky, přičemž je opět umožněné okamžité i průběžné čerpání.
Kde si můžete o státní půjčku pro mladé zažádat?
Pokud vás zaujala možnost půjčit si od státu, asi si říkáte, kde si můžete o tento úvěr zažádat. Lze tak učinit hned dvěma způsoby – písemnou formou, případně i osobně na pracovišti státního fondu rozvoje bydlení. V ČR naleznete dvě pracoviště této státní instituce – pražské na adrese Vinohradská 1896/46 a v Olomouci na Dolním náměstí, č.p. 192/9.
Vyplněné formuláře, které jsou ke stažení online tak můžete zaslat doporučeně poštou na uvedené adresy. Následně se řeší, zda jste dodali veškeré dokumenty a splňujete potřebné podmínky. Osobně pak probíhá žádost mnohem rychleji. Pokud následně splníte podmínky a státní program bude mít stále v rozpočtu dostatek peněz, bude žadateli předložena k podpisu úvěrová smlouva.